„Ekscerpcja” – to tytuł wystawy prac Sławomira Brzoski, którą od piątku (10 czerwca br.) będzie można oglądać w Galerii Rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego – poinformowała rzeczniczka zielonogórskiej uczelni Ewa Sapeńko.
Brzoska znany jest przede wszystkim z instalacji site-specific, które buduje w przestrzeniach galerii za pomocą gęsto rozpiętego sznurka. Artysta zajmuje się także rzeźbą, sztuką, wideo, landartem i performancem.
Na wystawie w Zielonej Górze zaprezentuje prace zrealizowane w latach 2016–2022, pokazując nieco inne swoje oblicze. Na ogół są to obiekty reprezentujące bardziej obszerne cykle. Ich wybór oraz zestawienie pozwala klarowniej prześledzić ewolucję myślenia autora, kierunek jego kolejnych artystycznych decyzji.
„W części z prac, które znajdą się na tej wystawie, również jest użyty sznurek, ale pełni on już całkowicie inną, nie architektoniczną rolę, będąc elementem geometrycznych kompozycji lub stanowiąc symboliczną otulinę książek – to cykl pn. Księgi hermetyczne” – powiedziała Sapeńko.
Wśród prezentowanych prac będą również najnowsze obiekty rzeźbiarskie realizowane z drewna, będące efektem fascynacji artysty geometrią, poprzez którą dąży on do uzyskania harmonii.
Otwarcie wystawy nastąpi w piątek, o godz. 13 w rektoracie UZ przy ul. Licealnej. W dniu wernisażu, o godz. 10 w auli Instytutu Sztuk Wizualnych przy ul. Wiśniowej odbędzie się także wykład autora pt. „Sztuka w Drodze”. Ekspozycja jego prac będzie czynna do 8 lipca br.
Sławomir Brzoska urodził się w 1967 r. w Szopienicach (Górny Śląsk). Studia ukończył w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, filii w Cieszynie. Jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem czterech Pracowni Działań Przestrzennych w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Pracowni Działań Przestrzennych w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
W swoim dorobku artystycznym ma ponad 90 wystaw indywidualnych, brał też udział w ponad 190 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą; zrealizował performance i akcje artystyczne na kilku kontynentach. Jego prace znajdują się w zbiorach galeryjnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m.in.: w Londynie, Budapeszcie, Bazylei i Luandzie. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/