Powstanie Warszawskie

24.07.2012 aktualizacja 19.07.2016

Warszawa: 31 lipca widowisko multimedialne "1944-Miasto-2012"

W 68. rocznicę Powstania Warszawskiego, na Placu Krasińskich, zaprezentowany zostanie spektakl wokalno-choreograficzny "1944 - Miasto - 2012" oparty na twórczości Jacka Kaczmarskiego, Czesława Miłosza i Zygmunta Koniecznego. Reżyserem widowiska jest Jacek Bończyk.

W przedstawieniu wykorzystane zostaną teksty piosenek Jacka Kaczmarskiego m.in. "Czołg", "Kwestia odwagi", "Rozbite oddziały" czy "Barykada" oraz kompozycje Zygmunta Koniecznego. Pojawią się także teksty autorów tworzących podczas Powstania Warszawskiego - Zbigniewa Jasińskiego ps. Rudy i Mieczysława Ubysza ps. Vik, który był spikerem radiostacji powstańczej "Błyskawica".

Motywem przewodnim całego widowiska będą fragmenty wiersza Czesława Miłosza - "Miasto" recytowane przy muzyce Koniecznego. "+Ty żyjący, nie pytaj tamtych, co to znaczy (...) Żaden z nich życia twojego ci nie przebaczy+ - ten fragment wbił się w moją pamięć wiele lat temu i zawsze powracał ilekroć zbliżały się kolejne rocznice powstania. Kiedy więc zacząłem prace nad scenariuszem w naturalny dla mnie sposób tekst całego wiersza +Miasto+ stał się punktem wyjścia" - powiedział PAP Jacek Bończyk, reżyser spektaklu.

Motywem przewodnim całego widowiska będą fragmenty wiersza Czesława Miłosza - "Miasto" recytowane przy muzyce Koniecznego. "+Ty żyjący, nie pytaj tamtych, co to znaczy (...) Żaden z nich życia twojego ci nie przebaczy+ - ten fragment wbił się w moją pamięć wiele lat temu i zawsze powracał ilekroć zbliżały się kolejne rocznice powstania - powiedział PAP Jacek Bończyk, reżyser spektaklu.

Na scenie wystąpi grupa wokalno-choreograficzna złożona z aktorów warszawskich teatrów. Narratorem w spektaklu będzie Piotr Machalica. To on dokona interpretacji wiersza "Miasto" oraz "Dylematu" Jacka Kaczmarskiego. "Myślę, że główna rzecz, jaka temu przyświeca to, żebyśmy pamiętali, że nie możemy o tym zapomnieć. Oni nie czuli się bohaterami. Oni wierzyli, że uda się im ocalić to miasto" - mówił aktor.

Ponadto na scenie pojawią się: muzyk rockowy Piotra "Glaca" Mohamed oraz, w zakończeniu spektaklu, Tomasz Stańko, który, podczas wyświetlania filmu "Miasto ruin", zagra na trąbce jedną z powstańczych piosenek. Utwór finałowy, piosenkę "Powrót" Kaczmarskiego, wykona reżyser spektaklu - Jacek Bończyk.

Aranżację muzyczną całego widowiska przygotowują Paweł Stankiewicz i Fabian Włodarek. Podczas spektaklu zaprezentowane zostanie zupełnie inne brzmienie ballad Jacka Kaczmarskiego.

Oprócz muzyki, słowa i ruchu ważnym elementem widowiska będzie także obraz. Piosenkom i grze aktorskiej towarzyszyć będą wyświetlane w tle zdjęcia współczesnego miasta tętniącego życiem. Stopniowo będą się one zmieniały w czarno-białe fotografie lub rysunki z filmowego notatnika, komiksu czy ze szkicu.

Spektakl będzie można obejrzeć 31 lipca o godz. 20. na Placu Krasińskich. Jego producentem jest Stołeczna Estrada. (PAP)

swat/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL