Kultura i sztuka po 1989 roku

30.09.2018

Teatr Żydowski w Warszawie w poniedziałek otworzy nową muzyczną scenę

Gołda Tencer. Fot. PAP/B. Zborowski Gołda Tencer. Fot. PAP/B. Zborowski

Koncertem w wykonaniu Gołdy Tencer, Jana Młynarskiego, Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza Teatr Żydowski zainauguruje działalność nowej sceny muzycznej. Koncert odbędzie się 1 października w Klubie Dowództwa Garnizonu w Warszawie.

Muzyczna Scena Teatru Żydowskiego to przedsięwzięcie, które towarzyszyć będzie repertuarowi teatru i przybliżać zapomnianą już często muzykę i kulturę okresu międzywojennego, którą w znacznej części tworzyli Polacy żydowskiego pochodzenia - poinformowała w piątek PAP Edyta Bach z Teatru Żydowskiego.

Kuratorami programu nowej sceny muzycznej zostali Marcin Masecki i Jan Młynarski – artyści, którzy przed rokiem zajęli się muzyką okresu międzywojennego i wydali płytę pt. "Noc w wielkim mieście".

"Masecki i Młynarski wskrzeszają utwory, które powstały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretu, teatru i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record" - napisała Edyta Bach.

Inauguracyjny koncert sceny muzycznej Teatru Żydowskiego połączony będzie ze świętowaniem jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej dyrektor tego Teatru – Gołdy Tencer.

"Podczas kolejnych koncertów każdy z zaproszonych przez kuratorów muzyków, stanie przed zadaniem odnalezienia i zaaranżowania na nowo polskiej muzyki, która wiodła niegdyś prym i porywała do tańca tysiące ludzi" - napisano w informacji z Teatru Żydowskiego.

"Teatru Żydowskiego chce odkrywać na nowo muzykę okresu międzywojennego, wracając przy okazji do swoich muzycznych tradycji i do Warszawy, której już nie ma…" - czytamy w zapowiedzi.

Podczas pierwszego koncertu wystąpią: Gołda Tencer – śpiew; Jan Młynarski – banjola, śpiew; Marcin Masecki – pianino i Marcin Markowicz – skrzypce.

Koncert odbędzie się 1 października o godz. 19.00 w Klubie Dowództwa Garnizonu w Warszawie.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL