Kultura i sztuka po 1989 roku

16.05.2018

Warsztaty złotnicze, zwiedzanie skansenu i ruin zamku w Noc Muzeów

Udział w warsztatach złotniczych, robienia witraży, zwiedzanie ruin zamku w towarzystwie duchów, poszukiwanie zaginionej dziewczyny w skansenie – to niektóre propozycje placówek kultury w Lubelskiem na sobotnią Noc Muzeów.

Propozycje wystaw, pokazów i warsztatów, które odbędą się podczas Nocy Muzeów zaprezentowali w środę na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele placówek muzealnych i kulturalnych w Lublinie i regionie.

„Co rok przybywa placówek uczestniczących w Nocy Muzeów i oferowanych propozycji, to bardzo pozytywne” – powiedziała dyrektor Muzeum Lubelskiego, Katarzyna Mieczkowska.

W Muzeum Lubelskim, mieszczącym się na Zamku Lubelskim, zaplanowano rodzinne warsztaty wykonywania witraży z motywami najcenniejszego zabytku tej placówki – bizantyńsko-ruskich fresków w gotyckiej kaplicy Trójcy Świętej. Będzie można dowiedzieć się jak w XV w. malował freski ich autor, mistrz Andrzej i wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu The Snopkers Ansamble.

Na dziedzińcu zamkowym zaprezentowany zostanie pokaz żonglerki flagami i spektakl „Noc w muzeum”. Zespół tańca dawnego Belriguardo pokaże jak wyglądały stroje, muzyka i tańce w średniowieczu. Na wzgórzu zamkowym będzie można oglądać pojazdy używane w II Korpusie gen. W. Andersa podczas walk we Włoszech w latach 1944–45.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na warsztaty złotnicze, podczas których będzie można zapoznać się z technikami wyrobu biżuterii. Przygotowano wykład o złocie i oprowadzanie po wystawie srebrnych cukiernic. W filii tego muzeum, na Zamku w Janowcu nad Wisłą, przewodnicy oprowadzą chętnych po ruinach, w których wg legendy ukazują się duchy.

Nocną wędrówkę po dawnej wiosce i przedwojennym miasteczku, w poszukiwaniu zaginionej młodej dziewczyny, przygotowało Muzeum Wsi Lubelskiej. Scenariusz zabawy przewiduje spotkanie z Cyganami z obozowiska nieopodal wsi, z tajemniczym paniczem z dworu i inne niespodzianki prowadzące do wyjaśnienia zagadki zniknięcia wieśniaczki.

Muzeum na Majdanku zaprezentuje oryginał dziennika Jadwigi Ankiewicz, 16-letniej więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, która potajemnie spisywała swoje obozowe przeżycia. Pokazane będą znaleziska odkryte podczas badań archeologicznych na terenie dawnego obozu zagłady w Sobiborze. Od pracowników muzeum będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób konserwuje się takie znaleziska, co dzieje się z artefaktami trafiającymi do muzeum, jak tworzy się muzealne bazy danych. Muzealnicy opowiedzą też jak powstają multimedialne wystawy, na przykładzie ekspozycji „Więźniowie Majdanka”.

W Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie będzie można zapoznać się z popularną niegdyś grą Pall Mall, polegającą na uderzaniu kijem niewielkiej piłeczki, aby trafić nią do celu. Taką rozrywką uprzyjemniał sobie czas pretendent do polskiego tronu, Maksymilian III Habsburg, gdy w XVI w. został uwięziony na krasnostawskim zamku przez hetmana Jana Zamoyskiego. (PAP)

autor: Zbigniew Kopeć

edytor: Paweł Tomczyk

kop/ pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL