Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2018

We Lwowie kończy się Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

We Lwowie kończy się Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem". Niedziela była ostatnim dniem imprezy, w ramach której ukraińscy widzowie mogli zapoznać się z najnowszymi obrazami polskiego kina.

Przegląd, organizowany przez lwowski konsulat RP, odbył się w tym roku po raz siódmy. Filmy, które zostały zaprezentowane we Lwowie, w listopadzie pojadą do Iwano-Frankiwska (dawniej Stanisławów), zaś w grudniu po raz pierwszy do Użhorodu w obwodzie zakarpackim.

„Najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy przegląd się udał, były pełne sale kinowe oraz liczna publiczność, zgromadzona na imprezach towarzyszących” - powiedziała PAP w rozmowie telefonicznej pomysłodawczyni festiwalu Barbara Pacan.

Rafał Kocot z konsulatu we Lwowie powiedział PAP, że przegląd jest największą polską imprezą filmową, która odbywa się poza granicami kraju w naszej części Europy.

„Pokazaliśmy 20 filmów na ponad 40 seansach. Dokładnej liczby widzów jeszcze nie znamy, bo projekcje trwają też w niedzielę wieczorem, jednak wygląda na to, że frekwencja była podobna, jak w latach poprzednich” - podkreślił. W ubiegłym roku filmy wyświetlane w ramach przeglądu obejrzało około 10 tysięcy osób.

Dyplomata ocenił, że przegląd jest doskonałą okazją do zapoznania ukraińskiej publiczności z dzisiejszą Polską. „Przegląd po raz kolejny trafił do lwowskiej widowni, do Polaków mieszkających we Lwowie i przybliżył jej polskie kino, czyli tak naprawdę współczesną Polskę, na czym nam zawsze bardzo zależy” - oświadczył Kocot.

W sobotę, przedostatniego dnia przeglądu, we Lwowie odbyła się gra terenowa dla młodzieży „Lot nad Lwowem”. Przeniosła ona uczestników do początków XX wieku, gdy grono lwowskich inżynierów i studentów z Politechniki Lwowskiej tworzyło pierwsze samoloty.

Wśród licznych imprez towarzyszących popularnością cieszyła się trzyczęściowa wystawa „Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach” w Politechnice Lwowskiej.

Pierwsza część, „Dawny Lwów lotniczy”, poświęcona było polskim uczonym, związanym z Politechniką Lwowską, i ich wkładowi w rozwój polskiego lotnictwa. Druga, „Skrzydlaci kosynierzy”, przybliżyła historię słynnego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki i kontynuatorów tej spuścizny we współczesnym Wojsku Polskim. Część trzecia, „Za wolność Waszą i Naszą”, to przygotowana przez polsko-brytyjską organizację 307 Squadron Project opowieść o lotnikach Dywizjonu 307 noszącego nazwę „Lwowskich Puchaczy” i o więzach łączących ich z angielskim miastem Exeter, w którego herbie widnieją słowa „Semper Fidelis”.

„Warto pamiętać, że biało-czerwonej szachownicy, będącej do dziś symbolem lotnictwa polskiego, użył po raz pierwszy Stanisław Stec, lwowianin, pilot i absolwent Politechniki Lwowskiej” - pisali organizatorzy przeglądu „Pod Wysokim Zamkiem” na Facebooku.

Przegląd, który rozpoczął się 12 października, otworzył "Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia. Była to ukraińska premiera filmu, na którą do Lwowa przyjechał jego producent Jacek Samojłowicz i występujący w roli pilota Witolda Łokuciewskiego aktor Antoni Królikowski.

Gościem przeglądu był także Arkadiusz Jakubik, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Cicha noc” Piotra Domalewskiego. Obraz ten został nagrodzony w roku 2017 Złotymi Lwami dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

W Iwano-Frankiwsku przegląd polskich filmów rozpocznie się 9 listopada. W grudniu część filmów, które zaprezentowano we Lwowie, można będzie zobaczyć w Użhorodzie na Zakarpaciu, które również należy do lwowskiego okręgu konsularnego.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL