Holokaust

28.01.2018

We Włoszech koncert Krzysztofa Pendereckiego w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Krzysztof Penderecki. Fot. PAP/M. Kulczyński Krzysztof Penderecki. Fot. PAP/M. Kulczyński

Nadzwyczajny koncert pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego odbył się w sobotę w Pordenone na północy Włoch w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Na koncert w Teatro Verdi z udziałem światowej sławy polskiego kompozytora i dyrygenta, który poprowadził orkiestrę Sinfonietta Cracovia, przygotowano specjalny program, opracowany wyłącznie na włoskie uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady.

Krzysztof Penderecki zaprezentował swoją IV symfonię „Adagio”

zamówioną w 1989 roku przez władze Francji na dwusetlecie Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela.

W trakcie koncertu wykonane zostały kompozycje Mieczysława Wajnberga (1919 – 1996), autora opery „Pasażerka” na motywach powieści Zofii Posmysz a także Viktora Ullmanna (1898-1944), który zginął w Auschwitz. Wykonanie tych utworów poprowadził dyrygent Maciej Tworek.

Na wiolonczeli grał Jan Kalinowski a na fortepianie Marek Szlezer.

Koncert wprowadził dziennikarz III programu radia RAI Francesco Antonioni. Zwrócił uwagę na szczególnie ważne znaczenie faktu, iż w Dniu Pamięci wystąpili polscy artyści.

Koncert w pełnym teatrze zakończyła wielominutowa owacja.

W organizację tego wydarzenia zaangażowany był Instytut Polski z Rzymu. (PAP)

sw/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL