Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2019

We Wrocławiu rusza akcja „Kultura bez granic” propagująca działania kulturalne wśród młodzieży

Propagowanie działań kulturalnych wśród młodzieży i zacieranie podziałów w społeczeństwie to cel programu „Kultura bez granic”, realizowanego przez młodzieżową grupę ART JTM. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. warsztaty i uruchomienie portalu redagowanego przez młodych dziennikarzy.

Trzyletni program "Kultura bez granic", realizowany przez młodzieżową grupę ART JTM wraz z partnerami - m.in. Centrum Innowacji Przejście - skierowany jest głównie do młodzieży i ma zachęcać do działań kulturalnych. "Ma znosić dzielące nas granice. Chcemy pokazać, że nie jest ważny nasz wiek, wyznanie, pochodzenie, czy orientacja" – powiedział podczas konferencji prasowej jeden z założycieli grupy Michał Jagodziński.

Jednym z działań "Kultury bez granic" jest "cytatowo", które – jak mówili pomysłodawcy - ma skłonić zabieganych mieszkańców miasta do chwili refleksji. "Razem z młodzieżą w ramach warsztatów i otwartych dyskusji będziemy tworzyć cytaty, które później zostaną przedstawione w różnych publicznych miejscach we Wrocławiu, m.in. w Bibliotece Miejskiej, przy Dworcu Głównym, i w Rynku. Mamy nadzieję, że zmieni to nasz sposób myślenia, sprawi, że zatrzymamy się na chwilę i zastanowimy nad tym, co jest tak naprawdę w życiu ważne" – wyjaśniła Milena Jurczak z grupy ART JTM.

"Z kolei celem projektu +Szósty Zmysł+ jest znalezienie wśród różnic, które nas dzielą, czegoś wspólnego. W ramach tego projektu odbędą się m.in. warsztaty z psychologiem na temat dyskryminacji ze względu na wiek, wyznanie, pochodzenie, czy orientację. Końcowe wnioski zostaną przedstawione podczas spektaklu" – mówiła Jurczak.

W ramach "Kultury bez granic" zaplanowano także warsztaty w Centrum Innowacji "Przejście", Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, podczas których młodzież zgłębi tajniki escape roomów oraz porozmawia o tym, jak kreatywnie i logicznie myśleć.

W lipcu wystartuje portal "młodzi kulturalni", prowadzony przez młodych dziennikarzy, na którym będzie można znaleźć recenzje spektakli, koncertów czy filmów. "Ma to na celu pokazanie kulturalnej strony miasta młodzieży wrocławskiej" – wyjaśnili pomysłodawcy. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL