Spektakl "Wędrowanie według Stanisława Wyspiańskiego: Wesele. Wyzwolenie. Akropolis" w wykonaniu krakowskiego Teatru Scena STU, w sobotę i niedzielę, zostanie wystawiony w Teatrze Śląskim. Będzie można też zobaczyć m.in. afisz teatralny autorstwa Wyspiańskiego.
Spektakl - m.in. z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce - przygotował dyrektor krakowskiego Teatru STU Krzysztof Jasiński. "Za pomocą jednego widowiskowego spektaklu postanowił rozpocząć wędrówkę przez trzy najważniejsze dzieła Wyspiańskiego (+Wesele+, +Wyzwolenie+ i +Akropolis+)" - podał Teatr Śląski.
Zaplanowano 100 pokazów, w 50 miastach. Trasa rozpoczyna się w Katowicach, na jedynej w kraju scenie noszącej imię Wyspiańskiego (1869-1907). "To dla nas szczególne wydarzenie, ponieważ Teatr Śląski jest jedynym teatrem w Polsce imienia Stanisława Wyspiańskiego" – powiedziała rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo. 15 stycznia minęła 146. rocznica urodzin patrona teatru.
"W tryptyku przyglądamy się Polsce i Polakom, ich wadom i zaletom; temu, ile tkwi w nas potencjału, ale też, ile słabości" – powiedziała Czapla-Oslislo. Dodała, że jest to teatr widowiskowy z oprawą muzyczną, kostiumami i wizualizacjami m.in. z wykorzystaniem laserów.
W foyer Dużej Sceny katowickiego teatru będzie można od soboty oglądać wystawę poświęconą eksponatom i elementom scenografii do sztuk Wyspiańskiego a wystawionych przez Teatr Śląski, w tym m.in. rzeźbione anioły i ptaki autorstwa Antoniego Toborowicza - do "Akropolis", kostiumy - do "Wyzwolenia" z końca lat 80. Będzie też specjalnie stworzona w pracowni teatru, krakowska szopka – część inscenizacji "Wyzwolenia".
"Wyeksponujemy także wyjątkową pracę, jaką jest afisz teatralny autorstwa Stanisława Wyspiańskiego do +Wnętrza+ (dramat Maurice'a Maeterlincka-PAP), uznany za jedną z najbardziej wyjątkowych prac graficznych dramatopisarza wykonanych techniką druku płaskiego (litografia)" – poinformowała Czapla-Oslislo.
Wystawę będzie można oglądać do wtorku.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach powstał w 1907 roku. Spektakle prezentowane są na trzech scenach – Dużej Scenie, Scenie Kameralnej i Scenie w Malarni.
W 2015 r. w teatrze zaplanowano premiery m.in. westernu opartego na historii Ślązaków, którzy przed ponad 150 laty wyemigrowali do Teksasu oraz "Czarnego ogrodu" Małgorzaty Szejnert (opowieści o kilku śląskich rodach z Giszowca na tle historii Śląska, Niemiec i Polski). (PAP)
akp/ ktp/ dym/