Kultura i sztuka po 1989 roku

13.04.2019

Węgierski artysta ustanowił światowy rekord w recytowaniu wierszy

Przez 24 godziny recytował węgierską poezję Imre Lutter, ustanawiając w ten sposób światowy rekord w robieniu tego w pojedynkę – poinformowało w sobotę Węgierskie Stowarzyszenie Recytatorów Poezji, którego prezesem jest Lutter.

Węgierski artysta rozpoczął recytację o godz. 10 w czwartek 11 kwietnia, który jest świętowany nad Dunajem jako Dzień Poezji Węgierskiej, a zakończył w piątek o godz. 10.03. Lutter mówił wiersze z 5-minutowymi przerwami co godzinę w obecności świadków, którzy zmieniali się co 4 godziny.

W czasie przerw wiersze recytowali członkowie Stowarzyszenia, przyjaciele Luttera oraz znane osoby, w tym sportowcy – w sumie 26 osób.

Lutter podzielił recytowane wiersze na bloki tematyczne związane z życiem człowieka: narodzinami, dzieciństwem, zabawą, miłością, przyjaźnią, rodziną, rewolucją, przyrodą, pracą, winem, wojną i pokojem oraz śmiercią.

Podczas recytacji, która odbywała się pod hasłem „Skocz w wiersz!”, zabrzmiało 650 utworów. Otworzył ją wiersz wybitnego twórcy dwudziestolecia międzywojennego Attili Jozsefa, a zakończył – głównego przedstawiciela nowoczesnej liryki węgierskiej z początków XX w. Endre Adyego.

Dzień Poezji Węgierskiej jest świętowany na Węgrzech od 1964 r. 11 kwietnia, w dzień urodzin Attili Jozsefa.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL