Kwartalnik „Głos Polonii” został w poniedziałek wyróżniony jedną z nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanych w uznaniu zasług za działalność na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.
Pismo uhonorowano za rozpowszechnianie wiedzy o historii i tradycjach żyjących na Węgrzech Polaków oraz pielęgnowanie więzi węgiersko-polskich.
Wręczając nagrody, sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich odpowiedzialny za kontakty z Kościołami Miklos Soltesz podziękował wyróżnionym przedstawicielom narodowości, że poprzez swą działalność wzmacniają naród węgierski.
„Redakcja bardzo się cieszy z nagrody" – powiedziała PAP redaktor naczelna „Głosu Polonii" Bożena Bogdańska-Szadai, podkreślając, że pismo obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia i jest najstarszą obecnie gazetą polonijną na Węgrzech.
„Głos Polonii” został założony w 1987 r. przez Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Józefa Bema na Węgrzech, a obecnie jest dodatkiem do pisma „Polonia Węgierska”. Ma charakter publicystyczno-informacyjny.
„Naszą specjalnością jest dokumentowanie historii i stosunków polsko-węgierskich” – powiedziała Bogdańska-Szadai, która jest redaktor naczelną „Głosu Polonii” od 10 lat, ale współpracowała z nim dużo dłużej i była już wcześniej nagradzana za swą działalność na Węgrzech. Jak podkreśliła, „Głos Polonii” pisze też o ciekawych postaciach życia polonijnego na Węgrzech oraz o kulturze polskiej.
Około 15 proc. materiałów publikowanych jest po węgiersku. „W najnowszym numerze zamieścimy na przykład wywiad z Andrzejem Sewerynem po węgiersku, aby mogli go przeczytać Węgrzy” – podkreśliła. Do numeru trafią też m.in. teksty na temat 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i zapowiedź koronacji jego kopii, która znajduje się w bazylice św. Stefana w Budapeszcie.
Redakcja „Głosu Polonii” liczy 10 osób.
Wśród innych wyróżnionych w poniedziałek nagrodą Pro Cultura Minoritatum Hungariae byli m.in. zespół tańca Bułgarów mieszkających na Węgrzech Biljana czy stowarzyszenie „Veseli Santovcani” działające na rzecz popularyzacji tradycji folklorystycznych tutejszych Serbów.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kot/ kar/