Widowisko teatralno-muzyczne „Wódz” przybliżające działalność Józefa Piłsudskiego – współtwórcy niepodległości Polski i jednego z honorowych obywateli Kielc – zostanie pokazany we wtorek wieczorem w Kieleckiem Centrum Kultury. W tym dniu przypada 150 rocznica urodzin marszałka.
„Józef Piłsudski był wybitnym mężem stanu, dla mnie osobiście jest jednym z najwybitniejszych Polaków w historii kraju. Składamy mu hołd tym spektaklem” – podkreślił w rozmowie z PAP autor scenariusza i reżyser widowiska, Leszek Kumański.
„Takich postaci, tak bardzo oddanych idei naszej państwowości, tak bardzo żyjących naszą tożsamością narodową, godnością, honorem, niepodległością było niewiele w historii naszego kraju. Ta postać, to fantastyczny wzorzec dla młodych pokoleń w chwili, gdy w Europie niektórzy dążą do tego, aby wszystko się zunifikowało” – ocenił Kumański.
Widowisko ukazuje najważniejsze chwile w życiu i działalności Piłsudskiego, związane z historią odradzającej się niemal przed stu laty Polski, a także refleksje i diagnozy polityczne marszałka. Spektakl nawiązuje do takich wydarzeń jak m. in. walka o niepodległość zapoczątkowana w 1914 r., wojna polsko-bolszewicka w latach 1919-21, przewrót majowy w 1926 r.
„Piłsudski podejmował w pewnych momentach swojego życia dramatyczne decyzje, ale ważne dla Polski. Szukałem w mojej sztuce argumentów broniących racji Piłsudskiego (…) Chcieliśmy pokazać jego rozterki, jego dramat” – wyjaśniał Kumański.
W widowisku będą pokazane inscenizowane sceny – w których poza postacią marszałka pojawia się jego małżonka, współpracownicy i politycy – oraz wyświetlane na ekranach archiwalia, ze zbiorów Filmoteki Narodowej. W spektaklu będzie można też usłyszeć pieśni legionowe i patriotyczne, w wykonie chóru Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W przedstawieniu występują aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Dominik Skrzyniarz, Piotr Restecki i Karol Gnat, a także żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.
Widowisko przypomina także relacje Piłsudskiego z Kielcami. To właśnie do Kielc w sierpniu 1914 r. dotarli żołnierze z podległych późniejszemu marszałkowi: Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, którzy wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego. Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie „sprawy polskiej”. „Kadrówka” dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.
W stulecie wkroczenia „kadrówki” do Kielc, w sierpniu 2014 r. na Placu Wolności stanął pomnik marszałka, ufundowany m. in. z publicznej zbiórki.
W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (obecnie oddział Muzeum Narodowego), który był kwaterą sztabu Piłsudskiego w 1914 r. znajduje się dziś „Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego”, z ekspozycją pamiątek związanych z legionową przeszłością Kielc.
W 1921 r. Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem miasta. Marszałek wielokrotnie mówił o Kielcach z uznaniem i sentymentem. W 1926 r. na 5. Zjedzie Legionistów podkreślał: „Kielce są wyjątkowe drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo tu był pierwszy krok do awantur naszych girlandy”.
Inicjatorem powstania widowiska „Wódz” jest prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. (PAP)
autor: Katarzyna Bańcer
edytor: Paweł Tomczyk
ban/ pat/