Magdalena Zawadzka została laureatką Wielkiego Splendora - nagrodyTeatru Polskiego Radia. Nagrodę wręczono w poniedziałek podczas gali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Splendora Splendorów, czyli nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Irena Jun. "+Wielki Splendor na mnie spływa+ - jak napisał hrabia Fredro - a ja chciałam od siebie dodać, że i szczęście. Otrzymuję tę zaszczytną nagrodę w 25-lecie jej istnienia i 45-lecie mojej pracy artystycznej" - przypomniała Zawadzka.
"Znajduję się od dziś w gronie tych, którzy (...) byli zawsze dla mnie wzorem, kształtowali mnie i jestem im winna ogromną wdzięczność za to. Najczulszą energią otaczam pamięć Gustawa Holoubka, dzięki któremu mogłam uczyć się życia i zawodu, a który był wielkim mistrzem i magiem, który swoim głosem na antenie radiowej wyczarowywał światy, bo radio to magia, to tajemnica, to dźwięk, w przypadku aktora głos, który dociera do najdalszych zakamarków wyobraźni, który może wykreować najbardziej nieprawdopodobną rzeczywistość" - powiedziała laureatka.
Zawadzka otrzymała Wielkiego Splendora "za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce" i - jak zaznaczono podczas gali - "za wzruszenia, które uśmiechają się nawet przez łzy".
Magdalena Zawadzka otrzymała Wielkiego Splendora "za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce" i - jak zaznaczono podczas gali - "za wzruszenia, które uśmiechają się nawet przez łzy".
Magdalena Zawadzka W Teatrze Polskiego Radia zagrała dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Wśród słuchowisk, w jakich wystąpiła są m.in. "Alicja w Krainie Czarów", "Bambini di Praga", "Dom przy placu Waszyngtona", "Mistrz i Małgorzata", "Profesor Unrat", "Wachlarz lady Windermere", "Dzieje grzechu", "Lato w Nohant", "Fantazy", "Skąpiec" i "Klub kawalerów".
Uważana jest za znakomitą radiową interpretatorką poezji oraz prozy. Dla słuchaczy Polskiego Radia czytała m.in. „Kochanki i królowe”, „Kto się boi Elizabeth Taylor”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Pocieszycielkę” oraz „Wyznania chińskiej kurtyzany”.
Nagrodę Splendora od 1988 roku przyznaje zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia. Statuetkę tradycyjnie wręcza prezes Zarządu Polskiego Radia.
Tegoroczną laureatką Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku, została Irena Jun. Nagrodzona od wielu lat związana jest z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpiła m.in. w „Balladynie”, „Ben Hurze”, „Domach dzieciństwa”, „Droździe” i „Fauście”. Silnie związana jest z radiowym teatrem poezji. Mówi się o niej, że jest mistrzynią słowa poetyckiego. Nagrodzono ją: "za poezję, która rodzi dobro i za dobro, które rodzi poezję".
Po raz trzeci w historii przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i w świecie spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Janusz Głowacki, reżyser filmowy i radiowy, producent i scenarzysta – od lat jedna z czołowych postaci polskiego świata filmowego i telewizyjnego. "Za mądrą przyjaźń i za przyjazną mądrość" - brzmiało uzasadnienie nagrody.
Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Piotra Mossa, kompozytora muzyki orkiestrowej, kameralnej, chóralnej, teatralnej i filmowej. W teatrze radiowym debiutował już jako nastolatek, pisząc muzykę dla Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu. W Teatrze Polskiego Radia, z którym współpracuje od połowy lat 70., tworzył muzykę do wielu słuchowisk, m.in. do „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Balu w operze”, „Chłopców od Rudego”, „Fedry”, „Kapitana Fracasse’a”, „Listów naszych czytelników” i „Miodu kasztelańskiego”. Jest laureatem Grand Prix tegorocznego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” za muzykę do słuchowiska „Hamlet” według tragedii W. Szekspira w reż. Waldemara Modestowicza.
Wśród wyróżnionych nagrodami Teatru Polskiego Radia jest dotychczas 46 osób m.in. Bronisław Pawlik, Zofia Rysiówna, Gustaw Holoubek, Aleksander Bardini, Irena Kwiatkowska, Wieńczysław Gliński, Zbigniew Kopalka, Juliusz Owidzki, Joanna Jędryka, Dorota Landowska, Marta Lipińska, Adam Ferency, Ignacy Gogolewski, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Kowalewski, Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński, Henryk Bardijewski. (PAP)