Kultura i sztuka po 1989 roku

09.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Wielkopolska: Wręczono Nagrodę Kapuścińskiego za „czynienie dobra”

Ryszard Kapuściński. Fot. PAP/G. Rogiński Ryszard Kapuściński. Fot. PAP/G. Rogiński

Mecenasi kultury: Dorota i Wojciech Pawłowscy zostali laureatami Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2015. Nagrodę przyznawaną "za czynienie dobra" wręczył w sobotę w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Nagroda powstała z inspiracji goszczącego w Poznaniu w 2006 roku reportażysty, dziennikarza i publicysty Ryszarda Kapuścińskiego. W sobotę, w Auli UAM, marszałkowi w jej wręczeniu towarzyszyła wdowa po patronie nagrody Alicja Kapuścińska.

Jak podkreślono w uzasadnieniu werdyktu kapituły, Dorota i Wojciech Pawłowscy od prawie 30 lat czynią dobro, wychowując od najmłodszych lat kolejne pokolenia mieszkańców wielkopolskiego Sierakowa i okolic miasta do życia z muzyką.

Wychowanie to odbywa się poprzez umożliwienie dzieciom i młodzieży nauki gry na instrumentach oraz poprzez ich kształcenie taneczne. Zasługą laureatów jest też utrzymywanie istniejących i powoływanie nowych zespołów artystycznych oraz organizowanie warsztatów muzycznych dla dzieci i młodzieży w różnych miejscach Polski i Europy.

"Inicjatywy państwa Pawłowskich owocują doskonałym przygotowaniem młodych do aktywnego uczestnictwa w dorosłym życiu, poszerzają ich horyzonty, otwierają im drzwi do bogactwa kultur innych krajów. Kontakty nawiązywane podczas spotkań artystycznych uczą wrażliwości na piękno i odmienność Innych, co zawsze było tak bardzo bliskie Ryszardowi Kapuścińskiemu" - podkreśliła kapituła w uzasadnieniu.

Laureaci nagrody w 2015 roku oddali do użytku Dom Muzyki i Tańca w Sierakowie, są też wyłącznymi fundatorami Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ideą nagrody jest honorowanie wybitnych postaci oraz instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa, a także promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości. W tym roku została wręczona po raz 10.

W 2007 roku jej pierwszą laureatką została zmarła pod koniec 2014 roku w wieku 103 lat misjonarka i lekarka zwana "matką trędowatych" Wanda Błeńska. Wśród laureatów nagrody są także m.in. b. szefowa Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Anna Wolff-Powęska, publicysta Stefan Bratkowski oraz małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztofa Olszewskich.

Kapuściński podczas swojej ostatniej wizyty w Poznaniu w 2006 roku powiedział, że Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Pomysł podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił wyróżnienie.

Ryszard Kapuściński (1932 - 2007) w latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Pisarz, reporter i podróżnik. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę - "Cesarz" (1978), "Szachinszach" (1982) "Imperium" (1993). (PAP)

rpo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL