Kultura i sztuka po 1989 roku

24.04.2019

Wileńskie koncerty zespołu „Śląsk” z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki

W 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyruszy 4 i 5 maja litewskimi śladami kompozytora i zaprezentuje w Wilnie dwa koncerty z repertuarem sakralnym - poinformowało MKiDN. Wileńska publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. „Mszy Piotrowińskiej”.

Ministerstwo kultury przypomniało, że zespół "Śląsk", czerpiąc inspiracje muzyczne z narodowego dziedzictwa kulturowego, od kilku lat ma w swoim repertuarze koncerty sakralne z muzyką Stanisława Moniuszki.

"Z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki zespół w sposób szczególny pragnie przypomnieć słuchaczom, że ten narodowy kompozytor był także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej, w tym m.in.: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Mniej znany, ale przez to niezwykle intersujący, repertuar sakralny Moniuszki nawiązuje do muzycznej kultury ludowej, co doskonale koresponduje z poziomem artystycznym Zespołu +Śląsk+" - napisano.

Poinformowano, że wileńska publiczność wysłucha "Mszy Piotrowińskiej", która w interpretacji chóru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" - "nabiera nowego wyrazu i wyjątkowo podniosłego charakteru". Koncert wzbogacą pieśni maryjne z programu "Bogurodzica", znajdującego się w repertuarze "Śląska" od wielu lat i często wykonywanego właśnie w maju – miesiącu wyjątkowego kultu Matki Bożej.

Biorąc pod uwagę związki Stanisława Moniuszki z Litwą, zespół "Śląsk" uznał, że koncerty w Wilnie będą miały ogromne znaczenie zarówno emocjonalne, artystyczne, jak i pod względem promocji twórczości sakralnej kompozytora wśród Litwinów. "Niezwykle ważny jest udział w tym wydarzeniu Polaków mieszkających na Litwie, uczestników Dni Polonii i Polaków na Litwie. Bezcenną wartością koncertów jest więc także integracja polskiej społeczności wokół dzieł narodowego kompozytora, podkreślenie jego związków z Litwą oraz przybliżenie działalności artystycznej Ambasadora Polskiej Kultury – Zespołu +Śląsk+" - wskazał resort kultury.

Poprzez wybór miejsc koncertów: pleneru przy Ostrej Bramie i kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła, "Śląsk" pragnie podkreślić wagę tych muzycznych spotkań i ich walory promocyjne dla obchodzonego w Polsce Roku Stanisława Moniuszki. "Artyści są także przekonani, że prezentując szerokiej publiczności twórczość sakralną Moniuszki, zachęcą litewskich słuchaczy do dalszych poszukiwań muzycznych wśród bogatego i różnorodnego repertuaru moniuszkowskiego" - dodano.

Korzystając z pobytu w Wilnie i wychodząc na przeciw oczekiwaniom Polaków mieszkających na Litwie - uczestników Dni Polonii i Polaków za Granicą - "Śląsk" wystąpi także z dodatkowym koncertem w Pałacu Kongresowym w Wilnie. W pełnym składzie: chór, balet i orkiestra, artyści zaprezentują swój sztandarowy program "A to Polska właśnie".

W obchodzonym na Śląsku Roku Stanisława Hadyny, zespół pragnie także przypominać o swoim założycielu i patronie, prezentując jak najszerzej jego twórczość. Hadynowskie dziedzictwo zespołu - kompozycje i opracowania muzyczne profesora - są od 66 lat największymi przebojami "Śląska". W programie, który 4 maja zobaczy wileńska publiczność, nie zabraknie nie tylko najpopularniejszych pieśni, ale także tańców, z których większość stworzyła najbliższa współpracowniczka Hadyny, choreograf i pedagog Elwira Kamińska. "Utwory znane już na niemal na wszystkich kontynentach świata, podziwiane przez ponad 25. milionową publiczność, podczas blisko 9. tysięcy koncertów, to największa wizytówka polskiego ambasadora kultury" - zaznaczono w komunikacie.

"Zespół z radością wyrusza więc w kolejną zagraniczną podróż, zabierając ze sobą kilka ton kostiumów, zgromadzonych na tirach w ponad setce specjalnych szafek, nad którymi czuwają niezastąpione garderobiane oraz ekipa techniczna. Wszystko po to, by publiczność mogła podziwiać perfekcyjny spektakl, pełen wzruszeń i artystycznych emocji, dzięki którym promocja polskiego dziedzictwo narodowego ma tak duży zasięg" - napisano.

MKiDN oceniło, że "od kameralnych koncertów sakralnych, po wielkie widowisko wokalno-baletowe zespół +Śląsk+ nie tylko znakomicie przybliży na Litwie polską kulturę, ale pokaże również swoją wszechstronność i kunszt wykonawczy.

W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL