Pięć sztuk Williama Szekspira – „Hamleta”, „Sen nocy letniej”, „Makbeta”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Burzę” – przybliży Gdański Teatr Szekspirowski w ramach akcji SzekspirOn//line, która rozpocznie się 15 czerwca.
Projekt SzekspirOn//line składać się będzie z pięciu części: „Hamlet” (15–21 czerwca), „Sen nocy letniej” (29 czerwca–5 lipca), „Makbet” (13–19 lipca), "Wesołe kumoszki z Windsoru” (27 lipca–2 sierpnia) oraz „Burza” (10–16 sierpnia).
"Każdemu z tygodni poświęconych poszczególnym dramatom Szekspira towarzyszyć będą wprowadzenie przybliżające historię powstania utworu, autorskie wariacje na temat prapremier danych tytułów, warsztaty artystyczne prowadzone przez profesjonalnych aktorów, edukatorów i pisarzy, multimedialny wykład o Szekspirze w popkulturze i języku młodzieżowym, dyskusje krytyków: Łukasza Drewniaka i Tomasza Domagały, a także czytania performatywne oraz krótkie fragmenty sztuk Szekspira czytane przez znanych aktorów" - wyjaśniła rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTS) Magdalena Hajdysz.
W ramach tygodniowych spotkań z poszczególnymi sztukami Szekspira odbędą się działania edukacyjne i artystyczne, a ich efekty będą dostępne w sposób otwarty i ciągły, również po zakończeniu projektu, na dedykowanej projektowi podstronie internetowej.
W projekcie wezmą udział aktorzy - Katarzyna Figura, Paweł Wawrzecki, Wiktor Zborowski i Krzysztof Gordon - którzy w krótkich nagraniach zamieszczanych w mediach społecznościowych będą interpretowali swoje ulubione fragmenty dzieł Szekspira.
Autorskie wykłady przedstawi dyrektor GTS prof. Jerzy Limon, który zdradzi m.in. dlaczego londyńczycy zamiast premiery "Hamleta" obejrzeli "Ryszarda II", jaki wpływ miała burza na statku Jakuba I na fabułę "Makbeta", i którego ze swoich sąsiadów zobrazował Szekspir w "Wesołych kumoszkach z Windsoru".
W ramach SzekspirOn//line 16 czerwca odbędą się warsztaty aktorskie o "Hamlecie" dla młodzieży szkolnej (13-17 lat) z Piotrem Biedroniem.
Składać się one będą z dwóch części. Pierwszy z nich to nagranie własnego filmu, na którym uczestnicy wykonują konkretne zadanie aktorskie, oparte na tekście sztuki Szekspira. Drugi etap to omówienie filmów, wskazówki aktorskie i interpretacyjne oraz wspólna praca nad tekstem jednej sceny z Szekspirowskiego dramatu, który uczestnicy otrzymają podczas zajęć. Spotkania będą odbywały się w zamkniętej grupie warsztatowej na Facebooku oraz w aplikacji Zoom.
Zaplanowano także internetowe warsztaty literackie z pisarzem i publicystą Danielem Odiją pod hasłem "Szekspir prze/pisany", których celem będzie zachęcenie do pogłębionego czytania Szekspira oraz podejmowania własnych prób pisarskich.
Michał Pruszak zaprezentuje wykład multimedialny "Młody Szekspir - czyli tekst w popkulturze i literaturze dla młodzieży" opowiadający o tym, jak sztuki angielskiego dramaturga funkcjonują m.in. w filmach, teledyskach, grach komputerowych, komiksach i bajkach.
Projekt dofinansowany jest z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Kultura w sieci" operowanego przez Narodowe Centrum Kultury.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ dki/