Miłośnicy chasydzkiej muzyki będą mieli okazję ją usłyszeć podczas koncertu znanych na świecie kantorów - Yechezkela Klanga oraz Davida Weinbacha, który odbędzie się w Łodzi w setną rocznicę śmierci naczelnego rabina tego miasta Eljahu Chaima Majzla.
Eljahu Chaim Majzel był jednym z najważniejszych rabinów w historii Łodzi. Za jego czasów rozbudowane zostały gminne synagogi, nastąpił też rozwój szkolnictwa żydowskiego.
Organizator wydarzenia - łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana - zwraca uwagę, że muzyka spełnia bardzo ważną rolę w życiu i kulturze chasydów. Wierzą oni, że poprzez śpiew, można zbliżyć się do Boga. Według chasydów słowa często zmniejszają moc melodii.
"Istnieje odrębna grupa chasydzkich melodii, nuconych bez słów, dzięki temu są one bardziej żarliwe i głębokie. Właśnie ten rodzaj chasydzkiej muzyki będzie można usłyszeć podczas koncertu" - poinformowała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.
Koncert z okazji setnej rocznicy śmierci Eljahu Chaima Majzla odbędzie się w niedzielę 6 maja. Wcześniej tego samego dnia na cmentarzu żydowskim w Łodzi, gdzie jest pochowany rabin, rozpoczną się uroczystości religijne.
Eljahu Chaim Majzel urodził się w Gródku na Wileńszczyźnie. Urząd naczelnego rabina Łodzi objął w roku 1874 i pełnił go przez 40 lat, do śmierci w 1912 roku. Był jednym z najważniejszych rabinów w historii Łodzi. Za jego czasów rozbudowane zostały gminne synagogi, nastąpił też rozwój szkolnictwa żydowskiego. Doprowadził do utworzenia szpitala żydowskiego, współpracował z przedstawicielami kościoła katolickiego przy organizacji darmowej kuchni dla biedoty obu wyznań. (PAP)
jaw/ mlu/