Kultura i sztuka po 1989 roku

14.04.2019

Wkrótce premiera spektaklu „Exodus” w wykonaniu artystów „Śląska”

Spektakl taneczny. „Exodus” w Bytomskim Centrum Kultury Spektakl taneczny. „Exodus” w Bytomskim Centrum Kultury

Premiera spektaklu tanecznego pt. „Exodus” w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny odbędzie się 27 kwietnia w Bytomskim Centrum Kultury. Reżyseruje Paweł Szumiec.

Jak poinformowała rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, spektakl jest koprodukcją koszęcińskiego zespołu i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. To widowisko oparte na stylistyce tańca współczesnego i ludowego, wykorzystujące też elementy charakterystyczne dla teatru dramatycznego. Choreografię do muzyki Wojciecha Kilara przygotował pedagog i choreograf zespołu Michaił Zubkov.

Spektakl składa się z dwóch części: "Preludium" oraz tytułowego "Exodusu". Szesnastu artystów tańcząc do muzyki Wojciecha Kilara, w scenografii z wykorzystaniem elementów sztuk wizualnych, opowiada o podróży człowieka przez życie. Twórcy spektaklu, opierając się na emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara ukazują życie jako drogę w pogoni za szczęściem, zaspokojeniem własnych pragnień, poszukiwaniem drugiego człowieka i budowaniem z nim właściwych relacji.

Bytomska premiera "Exodusu" to nie pierwsze tak nowatorskie połączenie kultury ludowej i współczesnej z udziałem artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W 2016 r. Michaił Zubkov stworzył choreografię łączącą elementy tańca ludowego: oberka, mazura i tańców góralskich, z tańcem współczesnym. Grupa dziesięciu artystów baletu Zespołu "Śląsk" zatańczyła do hipnotycznych dźwięków muzyki elektronicznej, w kostiumach z elementami strojów ludowych. Widowisko pod nazwą "Soft Power" uzupełniły etiudy filmowe przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Projekt zachwycił wówczas publiczność Festiwalu Unsound w Krakowie. Był on także z powodzeniem prezentowany w 2017 r., podczas londyńskiej odsłony Festiwalu Unsound.

Koszęcińscy artyści są też otwarci na udział w mniejszych projektach - podczas tegorocznej gali rozdania Fryderyków wokaliści "Śląska" wykonali z Arturem Rojkiem jego utwór pt. "Beksa".

Jak podkreśla Michaił Zubkov, choć Zespół "Śląsk" posiada wyraźnie ukształtowany kierunek artystyczny, to jest instytucją kultury otwartą na ciekawe, nowatorskie projekty. Łączenie z sukcesem elementów ludowych z oryginalną muzyką i tańcem współczesnym to - jak wskazuje - dowód na ponadczasową wartości kultury ludowej.

Zarówno projekt "Soft Power" jak i "Exodus" powstały w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL