W Rzymie rozpoczął się w poniedziałek festiwal kultury polskiej Corso Polonia. Tegoroczną, 12. edycję przeglądu najciekawszych wydarzeń w literaturze, filmie, muzyce i sztuce, organizowanego przez Instytut Polski, dedykowano 25. rocznicy wyborów 4 czerwca.
Pierwszy festiwalowy wieczór w Instytucie nad Tybrem miał charakter wspomnieniowy i odbył się pod hasłem “Bibuła. Myśl poza cenzurą”. W spotkaniu poświęconym niezależnym wydawnictwom w Polsce w latach 80. udział wzięli dawni działacze opozycji demokratycznej i rzymskiego Komitetu Solidarności z Solidarnością, którzy im pomagali, a także włoscy intelektualiści, współpracujący w ramach tzw. drugiego obiegu. Przybyli dziennikarze i publicyści Andrzej Mietkowski, Konstanty Gebert, Tadeusz Konopka, Barbara Toruńczyk, wybitny polonista i wydawca literatury polskiej Francesco M. Cataluccio.
Z okazji debaty i rocznicy zwycięstwa Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych wyborach w Instytucie otwarta została wystawa dokumentująca lata polsko-włoskiej współpracy i pomoc dla działaczy podziemia.
Z okazji debaty i rocznicy zwycięstwa Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych wyborach w Instytucie otwarta została wystawa dokumentująca lata polsko-włoskiej współpracy i pomoc dla działaczy podziemia. Wystawiono między innymi prace artystki Marii Pałasińskiej z lat 80., wśród nich zaprojektowane przez nią plakaty, które wydał Komitet Solidarności z Solidarnością. Jeden z plakatów w języku włoskim przywołuje działalność Komitetu Obrony Robotników, założonego w 1976 roku.
W kolejnych dniach Corso Polonia do 8 czerwca odbędzie się w Wiecznym Mieście koncert pianisty jazzowego Leszka Możdżera oraz uroczysta włoska premiera filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy, pokazanego w zeszłym roku na festiwalu w Wenecji. Na premierę filmu, wchodzącego do kin we Włoszech, przybędzie Lech Wałęsa, a także odtwórca jego roli Robert Więckiewicz.
Na 7 czerwca zapowiedziano wielkie Freedom Party w największym multimedialnym rzymskim klubie Circolo degli Artisti. W programie imprezy jest prezentacja polskich niezależnych wydawnictw płytowych i festiwali, koncert zespołów rockowych Uda i Variété, projekcje filmów dokumentalnych na temat polskiej muzyki alternatywnej. Będzie też wystawa fotograficzna “Wolni w zniewolonym kraju” na temat festiwalu w Jarocinie.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/