Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych, Olimpiada Teatralna i spotkanie chórów z państw europejskich - to niektóre z wydarzeń artystycznych, które odbędą się we Wrocławiu w 2016 r. z okazji pełnienia przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).
W programie artystycznym Wrocławia jako ESK znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki – architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą.
Program przedstawiono w piątek wieczorem podczas konferencji prasowej na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.
Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz podkreślił, że 2016 r. może stać się najważniejszy w powojennej historii Wrocławia. „W związku z pełnieniem tytułu ESK chcemy osiągnąć wiele różnych celów, ale najważniejsze dla nas jest to by, uczestnictwo wrocławian w kulturze wzrosło dwukrotnie i by dwukrotnie wzrosła liczba turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska” - mówił Dutkiewicz.
Dodał, że przygotowanie do objęcia przez miasto tytułu ESK trwają od 2013 r. „Apogeum wydarzeń związanych z tym tytułem przypadnie na rok 2016, ale będą one kontynuowane również w 2017 r. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z ESK wydamy ok. 300 mln zł, z czego 120 mln zł to mają być pieniądze przekazane przez rząd” - mówił Dutkiewicz.
Przewodniczący kuratorów odpowiedzialnych za przygotowanie programu artystycznego ESK i kurator odpowiedzialny na wydarzenia teatralne Jarosław Fret podkreślił, że ESK 2016 będzie mieć nie tylko wymiar społeczny związany z zaangażowaniem mieszkańców Wrocławia w życie kulturalne, ale na trwałe powinna zmienić wrocławską kulturę.
Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz podkreślił, że 2016 r. może stać się najważniejszy w powojennej historii Wrocławia. „W związku z pełnieniem tytułu ESK chcemy osiągnąć wiele różnych celów, ale najważniejsze dla nas jest to by, uczestnictwo wrocławian w kulturze wzrosło dwukrotnie i by dwukrotnie wzrosła liczba turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska” - mówił Dutkiewicz.
„Program ESK 2016 został ułożony tak, by połączyć aspekt wydarzeniowy, festiwalowy z procesem przemian. Realizacja hasła +Przestrzenie dla piękna+, które od początku towarzyszyło staraniom Wrocławia o tytuł ESK, łączy się z przebudową tektoniki kultury Wrocławia. Drugim hasłem towarzyszącym programowi ESK 2016 są +metamorfozy kultury+, to klucz do opisania tożsamości Wrocławia, do opowiedzenia o wielokulturowości tego miasta” - mówił Fret.
W dziedzinie filmu najważniejszym wydarzeniem będzie wręczenie Europejskich Nagród Filmowych, które ma się odbyć we Wrocławiu w grudniu 2016 r. W bloku wydarzeń filmowych znalazł się też projekt „Opery filmowe”. Zakłada on zaproszenie do stolicy Dolnego Śląska znanych europejskich reżyserów filmowych, którzy zrealizują tu przedstawienia operowe.
W 2016 r. Wrocław będzie Światową Stolicą Książki UNESCO, co - zdaniem Ireneusza Grina, kuratora odpowiedzialnego za literaturę w programie ESK 2016 - powiększy skalę wydarzeń z dziedziny literatury. Jednym z takich wydarzeń ma być projekt „Bibliopolis. Miasto Bibliotek”, którego celem ma być propagowanie czytelnictwa. W ramach tego przedsięwzięcia odbywać się będą publiczne czytania, wymiany książek, a literatura ma być obecna w takich elementach przestrzeni publicznej jak na przykład fasady budynków. „To przedsięwzięcie zamieni miasto w bibliotekę. Na przykład 10 tys. samochodów zostanie oklejonych tekstami literackimi” - mówił Grin.
We Wrocławiu w 2016 r. ma także powstać światowy hymn książki, którego tekstem będzie wiersz Tadeusza Różewicza, tłumaczony na kilka języków. Hymn książki ma zostać odśpiewany jednego dnia, o jednej godzinie w kilkudziesięciu miastach na całym świecie. To przedsięwzięcie powstaje we współpracy z UNESCO.
W obszarze muzyki zaplanowano m.in. projekt „Singing Europe”, czyli spotkanie kilkudziesięciu chórów z państw europejskich i koncerty muzyki operowej i oratoryjnej z ich udziałem. W 2016 r. w przypadający 30 kwietnia Światowy Dzień Jazzu w stolicy Dolnego Śląska przez cały dzień będzie rozbrzmiewał ten gatunek muzyki. Koncerty odbędą się w różnych częściach miasta, w tym w Hali Stulecia, Dzielnicy Czterech Wyznań i Narodowym Forum Muzyki. W 2016 r. we Wrocławiu ma się odbyć również wielkie widowisko operowe, oparte na hiszpańskich tradycjach muzycznych. „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show” ma być wystawiona dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności.
Wydarzenia performance mają być próbą opowiedzenia historii Wrocławia. W takiej konwencji będzie utrzymana m.in. ceremonia otwarcia i zamknięcia obchodów ESK.
Z kolei sztuki wizualne to m.in. wystawa prezentująca wielokulturową historię Wrocławia i Dolnego Śląska. W ten obszar wpisuje się też projekt artystycznej aranżacji kilkudziesięciu zaniedbanych wrocławskich podwórek.
Kluczowym wydarzaniem teatralnym roku 2016 we Wrocławiu ma być Olimpiada Teatralna, czyli międzynarodowy festiwal prezentujący twórczość najwybitniejszych reżyserów teatralnych z całego świata. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się m.in.: Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Eugenio Barba, Peter Brook i Romeo Castellucci. Zaprezentują oni swoje najważniejsze spektakle oraz premiery i koprodukcje przygotowane z okazji ESK 2016.
W ramach wydarzeń z obszaru architektury zaplanowano m.in. organizację wystawy „Constructing Europe. 25 lat Mies van der Rohe Award” podsumowuje 25-letnią historię najważniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie architektury, przyznawanej od 1988 r. przez Fundację Mies van der Rohe.
Flagowym wydarzeniem związanym z dziedziną architektury, przygotowywanym w związku z ESK, ma być projekt wzorcowego osiedla WUWA 2, zwanego też „Nowymi Żernikami”. Osiedle ma być miejscem służącym integracji społecznej, a proponowane rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi między jego mieszkańcami. Istotnymi elementami WUWY 2 mają być też rozwiązania ekologiczne dotyczące transportu, gospodarki odpadami i wodą.
Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej). (PAP)
pdo/ gma/