Seniorzy z Polski, Włoch, Czech oraz Francji wzięli we wtorek udział w spotkaniu poświęconym technologii wirtualnej rzeczywistości. To finał projektu, którego celem było zapoznanie starszych ludzi z nowymi technologiami w dostępie do kultury.
Wtorkowe spotkanie było zwieńczeniem międzynarodowego projektu 60+ Virtual Culture, realizowanego w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne w Edukacji Dorosłych.
W ramach tego przedsięwzięcia seniorzy z Polski oraz Czech, Włoch i Francji uczyli się korzystać z nowych technologii w dostępie do kultury. Organizatorem projektu jest wrocławskie Stowarzyszenie Żółty Parasol.
Jak powiedziała PAP Joanna Warecka, prezes Stowarzyszenia Żółty Parasol, seniorzy są nie tylko uczestnikami zajęć, ale również nauczycielami. „Zajęcia prowadzą pary składające się z doświadczonego seniora oraz młodego eksperta; osoba starsza lepiej rozumie potrzeby uczestników, podczas gdy młoda osoba posiada większą wiedzę z zakresu nowych technologii” - powiedziała Warecka.
W ramach projektu prowadzone są kursy poświęcone korzystaniu z kultury za pomocą internetu. Osoby starsze uczą się m.in., jak dotrzeć do informacji, zarezerwować bilety, czy zwiedzić wirtualne muzeum.
„Chcemy ułatwić seniorom uczestnictwo w kulturze; podczas gdy młodzi ludzie mają wiele możliwości, osoby starsze często pozostają w domu. Wirtualne narzędzia dostarczają im możliwości poznawcze i pozwalają pozostać aktywnym” - zaznaczyła prezes.
Wtorkowe spotkanie, na którym prezentowano narzędzia wirtualnej rzeczywistości odbyło się w Centrum Innowacji „Przejście”, nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wzięli w nim udział seniorzy z Polski oraz Czech, Francji i Włoch. „Narzędzia wirtualnej rzeczywistość pozwalają na rozwijanie funkcji motorycznych i poznawczych u osób starszych. Mogą też zmniejszyć ryzyko lub opóźnić rozwój demencji” - dodała Warecka.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/pdo/