Kultura i sztuka po 1989 roku

07.06.2017

Wschód Kultury - imprezy w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podczas konferencji prasowej "Wschód Kultury 2017" dotyczącej letnich festiwali odbywających się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. PAP/Leszek Szymański Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podczas konferencji prasowej "Wschód Kultury 2017" dotyczącej letnich festiwali odbywających się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. PAP/Leszek Szymański

Koncerty The Kooks, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke, spektakle teatralne, warsztaty i wystawy - m.in. te wydarzenia przygotowali organizatorzy festiwalu "Wschód Kultury". Imprezy w jego ramach odbywać się będą w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.

Jak przypomniał podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, festiwal organizowany jest już po raz piąty. "To właściwie trzy festiwale, odbywające się w trzech miastach" - zauważył. "Nazwy tych imprez oddają nasze intencje - to Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, festiwal Inne Brzmienia w Lublinie oraz Inny Wymiar w Białymstoku. To szczególnie interesujący festiwal, ponieważ przedstawia różnorodność kulturową i wspólnotę w centralno-wschodniej Europie" - podkreślił szef resortu kultury.

"Reprezentuje sobą racjonalne, cywilizowane podejście do międzykulturowości. Poprzez tego typu kontakty wzbogacamy się kulturowo, wymieniamy doświadczenia w zakresie kultury i sztuki, otwieramy się na treści, nie zawsze w Polsce znane, a będące ciekawe i cenne dla szerokiej publiczności" - zaznaczył Gliński.

Cykl zostanie zainaugurowany w Rzeszowie 22 czerwca. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury, do 25 czerwca, dla widowni zagrają m.in. Kamil Bednarek z ukraińskim zespołem DrymbaDaDzyga, zespół Lemon z udziałem gruzińskiej grupy Rustavi, Enej wraz z macedońskim Dzambo Augsevi, Monika Brodka z brytyjskim zespołem Unkle. Największą muzyczną gwiazdą imprezy będzie angielski zespół indie-rockowy The Kooks. Miasto odwiedzi 350 artystów z dziewięciu krajów, którzy wezmą udział w 38 wydarzeniach: koncertach, wystawach, warsztatach, pokazach teatralnych i filmowych oraz spotkaniach z twórcami.

Rafał Wiśniewski: To wielowymiarowy projekt, ukazujący różnorodność kulturową, która ma swoją specyfikę, pokazuje tradycje i dziedzictwo Wschodu. Każde z tych miast - Rzeszów, Lublin, Białystok - ma swoją specyfikę i ta domieszka jest bardzo ważna (...) Każdy z tych projektów przybliża to, co geograficznie jest bardzo daleko: Rosję, Ukrainę, Armenię, Gruzję.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał także dr Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, współorganizatora i operatora projektu. "To inicjatywa, która łączy" - ocenił. "To wielowymiarowy projekt, ukazujący różnorodność kulturową, która ma swoją specyfikę, pokazuje tradycje i dziedzictwo Wschodu. Każde z tych miast - Rzeszów, Lublin, Białystok - ma swoją specyfikę i ta domieszka jest bardzo ważna (...) Każdy z tych projektów przybliża to, co geograficznie jest bardzo daleko: Rosję, Ukrainę, Armenię, Gruzję" - podkreślił.

Od 5 do 9 lipca w Lublinie odbywać się będzie Inne Brzmienia Art'n'Music Festival. Jednym z największych wydarzeń imprezy będzie koncert francuskiej grupy Nouvelle Vague, a także Juno Reactor - formacji, znanej jako twórcy muzyki do filmów z serii "Matrix". Do Lublina przyjadą również członkowie The Ukulele Orchestra of Great Britain i jedna z największych osobistości afro-beatu, Etiopczyk Mulatu Astatke.

Piotr Gliński: Każdy dialog tworzy coś nowego, od tego jest interakcja. Normy społeczne powstają poprzez interakcję. Każdy dialog, zwłaszcza otwarty i respektujący pewne założenia ogólne - ramy cywilizacyjne - jest czymś, co nas wzbogaca, rozwija kulturę, co jest po prostu interesujące.

Jak dodał Gliński, "każdy dialog tworzy coś nowego, od tego jest interakcja. Normy społeczne powstają poprzez interakcję. Każdy dialog, zwłaszcza otwarty i respektujący pewne założenia ogólne - ramy cywilizacyjne - jest czymś, co nas wzbogaca, rozwija kulturę, co jest po prostu interesujące". "Funkcją tego typu festiwali jest walor poszerzania dostępu do kultury dla tych osób, które może nie interesowały się nią do tej pory, nie zauważyły, że coś wartościowego istnieje wokół nich. To okazja do tego, by poszerzały swoją wrażliwość kulturalną, by stawały się także uczestnikiem wydarzeń kulturalnych w przyszłości".

Ostatni akcent tegorocznego "Wschodu Kultury" odbędzie się w Białymstoku, gdzie od 31 sierpnia do 3 września trwać będzie festiwal "Inny Wymiar". Zaprezentowane zostaną "inne wymiary mody, muzyki, teatru, filmu i społeczności" - zapowiadają organizatorzy. Na terenie całego miasta odbędzie się 20 wydarzeń.

Szczegółowe informacje dotyczące "Wschodu Kultury" dostępne są na stronie internetowej www.wschodkultury.eu (PAP)

pj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL