„Wspólnota” – tak będzie brzmiał temat przewodni 21. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który odbędzie się w Łodzi w czerwcu – poinformowali we wtorek organizatorzy. W programie potrójnego – bo połączonego z imprezami fotograficznymi z Mińska i Odessy – festiwalu znalazło się ok. 40 wystaw.
"Kiedy zaczynaliśmy pracę nad programem, słowo +wspólnota+, wybrane na temat przewodni edycji, miało inny ładunek emocjonalny niż dziś. Po nieuzasadnionym i zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę, gdy miliony Ukraińców i Ukrainek zmuszonych zostało do znalezienia tymczasowego domu, wszyscy patrzą inaczej na wartości takie jak jedność i solidarność. Dziś, kiedy media przez wszystkie przypadki odmieniają hasło +wspólnota europejska+, a setki osób organizuje się, aby pomóc uciekającym przed wojną, chcemy wierzyć, że to właśnie wspólnota pozwoli nam przetrwać ten kryzys" – napisali w komunikacie przesłanym PAP Franek Ammer, Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska z kolektywu kuratorskiego Fotofestiwalu.
Na zaplanowane między między 9 a 26 czerwca wydarzenie organizatorzy zaprosili dwa festiwale: Miesiąc Fotografii w Mińsku oraz Odesa Photo Days, które nie mogły odbyć się w tym roku na Białorusi i w Ukrainie. Oba festiwale zaprezentują część swojego programu właśnie w Łodzi.
Jak zapowiedzieli kuratorzy, niektóre działania są realizowane na bieżąco, dzięki czemu będzie to jedna z najbardziej aktualnych w przekazie edycji. Z inicjatywy Fotofestiwalu powstaje film o sytuacji na granicy ukraińskiej realizowany przez palestyńskiego reżysera Mohameda Almughanni oraz film o uchodźcach w Polsce autorstwa syryjskiego filmowca Ramiego Shai.
Idea wspólnoty jest punktem odniesienia dla kolektywu kuratorskiego, artystów i artystek, aktywistów oraz instytucji zaproszonych do stworzenia tegorocznego programu. Wystawy będzie można zobaczyć w centrach festiwalowych: Art_Inkubatorze, Muzeum Książki Artystycznej, w pofabrycznym kompleksie OFF Piotrkowska, zabytkowym budynku pouniwersyteckim Motyl UŁ, a także w kilkunastu galeriach miejskich uczestniczących w Programie Miasto.
W programie, oprócz ponad 40 wystaw, znajdzie się szereg wydarzeń tworzonych dla i z członkami najbliższych festiwalowi społeczności. W trzech dzielnicach w Łodzi stanie Sąsiedzkie Studio Fotograficzne, gdzie będzie można wykonać sobie portret z najbliższym sąsiadem. Wspólnie z mieszkańcami zabytkowego osiedla Księży Młyn festiwal zaprosi na pikniki. A Muzeum Sztuki dla bliższych i dalszych sąsiadów zorganizuje wydarzenie Niedziela w Muzeum. Specjalne wydarzenia zaplanowano także dla miłośników książek fotograficznych i filmów.
Organizowany w Łodzi od 2001 r. Fotofestiwal jest wydarzeniem poświęconym sztuce fotografii, różnym jej formom i metodom eksponowania. Na każdą z poprzednich edycji składało się kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, spotkań z twórcami i projekcji filmowych. Organizatorzy wydarzenia od kilku lat działają w demokratycznej, horyzontalnej strukturze. Tegorocznym programem chcą wyrazić swoje przekonanie, że to właśnie wspólnoty pozwolą na ucieczkę od anachronicznego, patriarchalnego modelu świata.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/