Performerka Ada Kaczmarczyk opowie w Muzeum Narodowym w Warszawie o tym, jak gwiazdy muzyki pop kształtują zbiorową wyobraźnię. Będzie to pierwszy z cyklu wykładów czwartkowych związanych z ekspozycją "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi". Wystawa „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” poświęcona jest mechanizmom władzy dawniej i dziś. Ekspozycja ma na celu wskazanie, że stosunki hierarchiczne towarzyszą ludzkości od starożytności aż do czasów współczesnych.
"Do wygłoszenia wykładów czwartkowych zostali zaproszeni ludzie zajmujący się zarówno sztuką, jak i socjologią, dziennikarstwem, kulturą współczesną, autorytety naukowe różnych dziedzin" – powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Warszawie Katarzyna Wakuła. Wyjaśniła, że wykłady stanowią "rozwinięcie kwestii akcentowanych lub sygnalizowanych na prezentowanej ekspozycji".
Wykłady rozpocznie performerka Ada Kaczmarczyk z prelekcją "4 minuty, żeby zbawić świat. Teledyskowy komunikat jako narzędzie władzy, siły i misji w muzyce pop". Będzie dotyczyła umiejętności kształtowania zbiorowej wyobraźni i poruszania tłumów przez gwiazdy muzyki pop. Autorka omówi też m.in. rolę paparazzich jako łączników między artystą a publicznością.
Zaplanowano też wykład prof. Antoniego Ziemby "Portrety władzy" - o funkcjach społecznych i antropologicznych portretu. Prof. Ziemba wytłumaczy, co mówią o pozycji społecznej człowieka portrety, na których jest uwieczniony. Z kolei dziennikarz Bartek Chaciński podejmie temat "autowywyższenia”, czyli sławy, jaką człowiek może zyskać przez działalność w internecie.
W ubiegłym roku cykl wykładów odbywających się w czwartki związany był z ekspozycją "KoLekcja w Królikarni".
Wystawa "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" została otwarta w maju tego roku. Prezentuje historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich, jak również późniejsze, w tym w świecie demokratycznym i totalitarnym. Przedstawia ludzi związanych z władzą jako posiadaczy środków pozwalających narzucać swoją wolę innym oraz porównuje metody budowania wizerunku przez dawnych i współczesnych "wywyższonych" (m.in. tzw. celebrytów). Na wystawie pokazano 550 dzieł z różnych epok, m.in. egipskie sarkofagi, królewskie stroje koronacyjne, współczesne gadżety w rodzaju luksusowych zegarków.(PAP)
pk/ hes/