Sześć osób zakwalifikowano do trzeciego, finałowego etapu XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – poinformowali w czwartek organizatorzy. Zmagania konkursowe potrwają do piątku, tego dnia zostaną też ogłoszone nazwiska laureatów.
Katowicki konkurs dyrygentów im. Fitelberga jest jednym z trzech najważniejszych polskich konkursów wykonawczych – obok Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest również jednym z niewielu konkursów dyrygenckich na świecie. Od początku w 1979 r. organizuje go Filharmonia Śląska. Tegoroczna edycja wydarzenia została zaplanowana ze myślą o uczczeniu 70. rocznicy śmierci patrona konkursu, dyrygenta, kompozytora i skrzypka Grzegorza Fitelberga (1879–1953), która przypada właśnie w 2023 r.
Jak przekazała Elżbieta Huzior z Filharmonii Śląskiej, dyrektor tej instytucji i dyrektor XI Konkursu im. Fitelberga, Adam Wesołowski oraz dyrygent, przewodniczący konkursowego jury Patrick Fourniller, ogłosili w czwartek nazwiska osób zakwalifikowanych do trzeciego etapu. Są to w kolejności alfabetycznej: Maria Fuller, Sukjong Kim, Mikhail Mering, Joonas Pitkänen, Sergey Simakov i Jong-Jie Yin.
Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 256 młodych dyrygentów z 43 krajów. Na podstawie przesłanych materiałów wideo komisja zakwalifikowała do udziału w konkursie 50 najlepszych z nich. W pierwszym etapie wystąpiło 44 uczestników, do drugiego zakwalifikowano 12, z których teraz wyłoniono finałową szóstkę.
Zmagania konkursowe potrwają do najbliższego piątku. Tego dnia wieczorem zostaną też podane nazwiska laureatów. W kolejnych dniach uczestnicy trzeciego etapu wystąpią na dwóch koncertach. Pierwszy z nich odbędzie się w sobotę w Filharmonii Śląskiej, a drugi – w poniedziałek listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Główną nagrodą w konkursie jest Złota Batuta oraz nagroda finansowa w wysokości 20 tys. euro dla najlepszego uczestnika. Osoba, która zdobędzie drugie miejsce otrzyma Srebrną Batutę i 6 tys. euro. Przyznane zostaną także trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 4 tys. euro, a także nagrody pozaregulaminowe. „Niezwykle cennymi nagrodami dla uczestników są zaproszenia do poprowadzenia koncertów polskich oraz zagranicznych orkiestr. Takich zaproszeń w obecnej edycji konkursu przewidzianych jest 42, w tym 9 poza granicami Polski” - zaznaczyła Elżbieta Huzior.
Jury XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga tworzy grono autorytetów muzycznego świata. Znajdują się w nim nie tylko uznani dyrygenci, ale także menedżerowie artystyczni, koncertmistrzowie oraz dyrektorzy znaczących instytucji w Polsce i poza jej granicami: Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Ayyub Guliev, Federico Hernández, Marcin Nałęcz – Niesiołowski, Michał Nesterowicz, Yaroslav Shemet, Dmitry Sitkovetsky, Daniel Stabrawa, Christopher Warren-Green, Johannes Wildner, Stephen Wright oraz Andriy Yurkevych.
Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga od 1982 r. należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma otwiera przed młodymi laureatami drogę do światowej kariery.
Konkurs dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mtb/ aszw/