Dramaturg, poeta i eseista Tadeusz Różewicz kończy w niedzielę 90 lat. Z okazji urodzin jednego z najwyżej cenionych polskich poetów we Wrocławiu przygotowano wystawę oraz projekcje filmów, a w Warszawie odbędzie się różewiczowski happening.
W sobotę, w przeddzień 90. urodzin Różewicza, w południe przed wejściem do stacji metra Centrum w Warszawie 160 uczniów warszawskich liceów ustawi się w "żywy wiersz" Różewicza pt. "Można". Happening organizują Narodowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Pomost.
W niedzielę we wrocławskim Teatrze Współczesnym zostanie otwarta wystawa fotografii przedstawiających Tadeusza Różewicza, autorstwa wieloletniego fotoreportera PAP Adama Hawałeja. Wystawie towarzyszy publikacja unikatowego albumu, który zawiera 90 zdjęć wykonanych przez fotoreportera. Hawałej przez ponad 20 lat jako jedyny fotograf towarzyszył Różewiczowi w jego podróżach, spacerach rozmowach i spotkaniach. W albumie znalazły się komentarze do portretów i fotografii, które są fragmentami osobistych zapisków i notatek poety.
Obchodzący 90. urodziny Tadeusz Różewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów, dramaturgów i prozaików. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrodą Literacką Nike (2000) oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2008).
„Są dwa aspekty związane z tym albumem” – mówi Andrzej Sapija, dokumentalista, autor filmów o Różewiczu. „Pierwszy wynika z okoliczności, o której wielu miłośników twórczości Różewicza dobrze wie: ten wybitny artysta nie znosi mediów. Unika – o ile jest to możliwe – fotografów, operatorów, dziennikarzy. Hawałej jest praktycznie jedynym fotografem dopuszczonym do sytuacji nieoficjalnych - w jego domu, na próbie w teatrze, na spacerze w parku, często – po prostu sam na sam. (...) Istotne jest, (...) że na tych fotografiach zapisane są niezwykłe w swojej zwykłej codzienności momenty. (...) Hawałej pokazuje ukryty świat, przestrzeń, w której żyje i tworzy artysta. Po drugie – jest w dorobku Hawałeja wiele fotografii, których inspiratorem, a często współautorem jest sam Tadeusz Różewicz. Są tam jego pomysły sytuacyjne, rekwizytorskie, tematyczne. Poeta wyraża w nich nie tylko prawdę o sobie, ale i dystans, humor, ironię w spojrzeniu na rzeczywistość” - powiedział Sapija.
Album został wydany przez wrocławski Teatr Współczesny w ramach projektu „Różewicz rozrzucony”.
W ramach obchodów 90. urodzin poety zaplanowano również przegląd filmów, których autorem lub współautorem scenariusza jest Tadeusz Różewicz. Filmy będzie można oglądać w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
Wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie, które publikuje wiersze Różewicza od 2007 roku, uczci jubileusz poety wydaniem książki "Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem", która ukaże się 24 listopada. Poza wszystkimi dotychczasowymi wywiadami z kończącym 90 lat autorem "Kartoteki" w tomie znajdą się także niepublikowane dotąd rozmowy Różewicza z Czesławem Miłoszem. Tytuł książki nawiązuje do niechęci, z jaką Różewicz udziela wywiadów.
Obchodzący 90. urodziny Tadeusz Różewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów, dramaturgów i prozaików. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrodą Literacką Nike (2000) oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2008). Poeta mieszka we Wrocławiu. (PAP)
pdo/ aszw/ hes/