Wystawę fotografii Stanisława Markowskiego „Ku wolności” otwarto w czwartek w galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności”.
Na czarno-białych, wielkoformatowych fotografiach z lat 1976-1987 widać m.in. Czarny Marsz i tłumy zgromadzone na mszy po śmierci Stanisława Pyjasa w 1977 r., papieża św. Jana Pawła II i wiernych podczas pielgrzymek w 1983 i 1987 r., Lecha Wałęsę przemawiającego do stoczniowców 31 sierpnia 1980 r., Zbigniewa Herberta ściskającego Annę Walentynowicz w czerwcu 1981 r. oraz starcia w Nowej Hucie w 1982 r.
Jedno z najbardziej poruszających zdjęć przedstawia matkę ks. Jerzego Popiełuszki w dniu jego pogrzebu 3 listopada 1984 r. Uzupełnieniem wystawy jest biały transparent z namalowaną na czerwono nazwą „Solidarności”.
„Stanisław Markowski jest bodaj najbardziej znanym nie tyko w Polsce, ale i na świecie fotografem, który od początku dokumentował powstawanie +Solidarności+, od jej symbolicznych narodzin w Stoczni Gdańskiej aż po wszystkie wydarzenia związane ze stanem wojennym, a następnie odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę” – zaznaczyła w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska.
Jak podkreśliła, pokazano 21 prac, co nawiązuje do 21 postulatów przedstawionych w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.
Na otwarciu wystawy, które ze względów epidemiologicznych przeznaczone było tylko dla przedstawicieli prasy, obecny był wicedyrektor Komitetu Pamięci Narodowej Aron Mathe, który nazwał "Solidarność" "wielkim rozdziałem antysowieckich i antykomunistycznych ruchów w Europie Środkowej".
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/