Holokaust

23.09.2011 aktualizacja 23.05.2017

Wystawa fotografii z planu „Pianisty” Polańskiego

Reżyser Roman Polański i odtwórca głównej roli Adrien Brody podczas realizacji zdjęć do filmu "Pianista". Fot. PAP/J. Turczyk Reżyser Roman Polański i odtwórca głównej roli Adrien Brody podczas realizacji zdjęć do filmu "Pianista". Fot. PAP/J. Turczyk

Wystawę zdjęć z planu filmu Romana Polańskiego „Pianista” od soboty oglądać będzie można w warszawskim kinie Luna. Autorem ekspozycji jest francuski artysta fotografik Guy Ferrnadis.

Wystawa, zrealizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi w ramach projektu „Władysław Szpilman - pianista Warszawy”, jest organizowana w stolicy w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin wybitnego kompozytora. „Pianista” Polańskiego, film z 2002 r., to opowieść o życiu Władysława Szpilmana.

Fotografik Guy Ferrnadis z Romanem Polańskim współpracuje od kilku lat. Jest autorem fotosów do „Pianisty”, a także do „Oliviera Twista”, „Autora widmo” i „Rzezi”. Studiował w Paryżu. Specjalizuje się w reportażu, często pracuje na planie filmowym. Zajmuje się realizacją tak zwanych making off (czyli relacjami z planu zdjęciowego, które są przygotowywane dla potrzeb reklamowych i dokumentacyjnych), realizuje również filmy krótkometrażowe. Nim wyspecjalizował się w filmowych fotosach, przez 20 lat fotografował gwiazdy muzyki. Pracował m.in. z zespołami The Rolling Stones i U2, a także z Davidem Bowie i Tomem Waitsem.

Wystawa fotografii z planu „Pianisty” będzie czynna w warszawskiej Lunie do 20 października. Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 r. w Sosnowcu. Studiował w konserwatorium w Warszawie i w Berlinie. Napisał wiele utworów symfonicznych (m.in. suity, koncerty skrzypcowe), tworzył musicale dla dzieci, muzykę filmową, dyrygował. W 1935 r. rozpoczął pracę jako pianista w Polskim Radiu w Warszawie, z którym związany był do 1963 r.; po wojnie kierował tam redakcją muzyczną.

Dał ponad 3 tys. koncertów na całym świecie. W jego dorobku są nagrania dla Polskiego Radia, Radia Szwedzkiego, BBC, radiofonii niemieckich. Skomponował też ok. 450 popularnych piosenek, m.in. takich przebojów jak "Nie ma szczęścia bez miłości", "Nie wierzę piosence", "W małym kinie". W czasie II wojny światowej Szpilman przebywał w warszawskim getcie, skąd zdołał uciec. Po Powstaniu Warszawskim i zniszczeniu stolicy artysta ukrywał się w ruinach miasta. Swoje okupacyjne losy opisał w książce "Śmierć miasta 1939-45", która stała się podstawą dla scenariusza filmu Polańskiego "Pianista".

Szpilman zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie.(PAP)

jp/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL