Wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Narodowym Brukenthal w Sybinie w Rumunii zainaugurowała pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025. W wernisażu uczestniczyły minister kultury Hanna Wróblewska i dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olga Wysocka.
„Wiele mówi się o historycznym znaczeniu relacji pomiędzy Polską a Rumunią, a 3 marca został ustanowiony Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Ważne jest, żeby każde strategiczne partnerstwo było wypełnione treścią, i ten sezon kulturalny daje na to nadzieję” – powiedziała w piątek ministra Hanna Wróblewska, otwierając wystawę oraz pierwszy w historii Polsko-Rumuński Sezon Kultury, który potrwa do jesieni przyszłego roku.
„Szczególnie cieszy mnie to, że nie ograniczyliśmy się tylko do stolic, ale rozszerzyliśmy geografię wydarzeń na całe nasze kraje” – dodała.
„Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do pogłębienia wzajemnych relacji i takiej przyjaźni, która od dawna łączy nasze kraje” – zaznaczyła Wróblewska.
Dyrektorka IAM Olga Wysocka mówiła z kolei o niezwykłych „historycznych przyjaźniach” między rumuńskim rzeźbiarzem Constantinem Brancusi i polskim kompozytorem Witoldem Lutosławskim. „Także fascynujące związki łączyły (dramaturga) Eugene Ionesco i polskiego twórcę teatru Tadeusza Kantora. Mieli różne podejścia, ale łączyła ich odwaga eksperymentowania i przełamywania utartych szlaków” – mówiła Wysocka, wyrażając nadzieję, że sezon kulturalny i rozwój współpracy kulturalnej pozwoli na budowanie nowych trwałych więzi.
„Naszym hasłem jest: mamy wspólny język” – podkreśliła Wysocka, nawiązując do logo sezonu, który stworzyli razem studenci z Polski i Rumunii. Był on inspirowany znakami diakrytycznymi w obu językach.
W uroczystości w Muzeum Brukenthal w Sybinie uczestniczyła także minister kultury Rumunii Raluca Turcan, prezydent Rumuńskiego Instytutu Kultury Liviu Jicman oraz kierownictwo muzeum, które jest najstarszą placówką muzealną w Europie Południowo-Wschodniej.
Ekspozycja „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” przygotowana przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha składa się z prac malarskich, grafik i fotografii artystów mających istotny wpływ na polską kulturę i sztukę XIX i XX wieku.
Obejmuje dzieła trzech wybitnych twórców polskiej kultury, których połączyła fascynacja najwyższym pasmem Karpat. Prezentowane są m.in geometryczne abstrakcje oraz cyklu tuszy z widokami Tatr Andrzeja Wróblewskiego, oryginalne zdjęcia górskich pejzaży Mieczysława Karłowicza oraz obrazy, pastele i grafiki Leona Wyczółkowskiego z początków XX wieku.
Rumuńska publiczność będzie też miała wyjątkową okazję zobaczyć w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie prace Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, a w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoka – dzieła Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Z kolei w Pałacu Kultury w Jassach prezentowane będą obrazy Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 jest efektem współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Adama Mickiewicza, Ministerstwa Kultury Rumunii i Rumuńskiego Instytutu Kultury, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
Justyna Prus (PAP)
just/ akl/