Ponad 50 plakatów zmarłego w ubiegłym roku wrocławskiego artysty Eugeniusza Geta Stankiewicza można oglądać od wtorku w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na wystawie zaprezentowano prace z niemal całego okresu twórczości artysty.
"Na wystawie można oglądać m.in. projekty, które Get Stankiewicz wykonał na potrzeby artystycznych imprez odbywających się od lat we Wrocławiu, takich jak Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej oraz operowych i teatralnych premier czy przedstawień" - powiedział PAP we wtorek kierownik muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Krzysztof Pachurka.
Cechą właściwą dla twórczości Geta Stankiewicza było wykorzystywanie przez artystę w pracach swojego wizerunku często karykaturalne i z dystansem do samego siebie. „Wykorzystywanie w kompozycjach swojej twarzy bądź jej poszczególnych fragmentów było bardzo charakterystyczne dla Stankiewicza” - podkreślił rektor uczelni Piotr Kielan.
Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci autoportretu.
W sumie wystawiono ponad 50 plakatów artysty ze stu, które znajdują się w zbiorach ASP we Wrocławiu. Plakaty zostały wybrane w taki sposób, aby zaprezentować w sposób przekrojowy cały okresu twórczości Geta Stankiewicza. „Podczas selekcji nie kierowaliśmy się chronologią, bo to mogłoby wprowadzić pewien chaos. Woleliśmy skupić się na zaprezentowaniu kolejnych etapów twórczości. Nie chcieliśmy też pokazywać wszystkich plakatów. Woleliśmy pokazać te które są znane i te, które potrzebują promocji” - powiedział Pachurka.
Ponadto - mówił kierownik muzeum - chodziło też o wykorzystanie przestrzeni, którą dysponuje ASP w nowym budynku (oficjalne otwarcie nowej siedziby planowane jest na listopad – przyp. PAP). „Na wcześniejszych wystawach Geta, które odbywały się w Domku Miedziorytnika (pracownia i dom artysty – przyp. PAP) we Wrocławiu można było pokazać jedynie kilkanaście dzieł, tutaj jest ich o wiele więcej” - dodał Pachurka.
Na wystawie pokazane zostały też inne prace, jak np. z cyklu „Zrób to sam” – obraz - kolaż przedstawiający osobno krzyż, młotek, trzy gwoździe oraz figurkę Jezusa Chrystusa.
Eugeniusz Get Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie przeniósł się do Wrocławia, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu.
Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci autoportretu.
Prace artysty często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem.
Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, tu pozostała jego spuścizna.(PAP)
umw/ abe/