„Edward Dwurnik. BEZ TABU” to tytuł wystawy, którą przygotowała Płocka Galeria Sztuki. Na ekspozycji zobaczyć będzie można ponad 200 prac Edwarda Dwurnika (1943–2018), jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskich. Wernisaż wystawy – w piątek.
„Ekspozycję tworzą prace na papierze, utrzymane w charakterystycznym dla Dwurnika stylu, komentują, a czasem krytykują i obnażają absurdy rzeczywistości, ukazują wizualną opowieść o Polsce i jej mieszkańcach” - informuje Płocka Galeria Sztuki.
Jak podkreślono w zapowiedzi wydarzenia, na wystawę „Edward Dwurnik. BEZ TABU” składa się ponad 200 prac, pochodzących z prywatnej kolekcji. Są to pojedyncze rysunki wykonane ołówkiem, tuszem, kredką, ale także reprezentujące kilkanaście cykli, jak np. „Droga”, „Robotnicy”, „Mur”, „Miasta” czy „Reportaż”.
„Chociaż raz spróbujmy popatrzeć na kolejne +dwurniki+ nie jak na sceny programowo koślawe, groteskowe, komiksowe, przerysowane, ale jak na precyzyjne studium tożsamości kraju, w którym żyjemy. Ciekawe, gdzie nas takie wolne od tabu myślenie zaprowadzi” - zachęca m.in. do odwiedzenia ekspozycji jej kurator Krzysztof Cichoń, cytowany w informacji Płockiej Galerii Sztuki.
Edward Dwurnik w latach 1963-70 studiował na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa (1896-1987). Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę. Mieszkał i pracował w stolicy.
Jak przypomina Płocka Galeria Sztuki, Dwurnik jako swojego „mistrza” wymieniał Nikifora, którego prace zainspirowały go do narysowania pierwszych prac z cyklu „Podróże autostopem” w 1965 r. „Dwurnik sam skrupulatnie policzył stworzone dzieła każdy z jego cykli liczy średnio od kilkudziesięciu do ponad tysiąca dzieł” - podkreślono w anonsie wystawy.
Wernisaż ekspozycji „Edward Dwurnik. BEZ TABU” odbędzie się w Płockiej Galerii Sztuki w piątek, 27 stycznia, o godz. 18. Wystawę, jak zapowiada placówka, będzie można tam oglądać do 5 marca. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ pat/