Wystawa "Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland" zaprezentowana zostanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FebioFest w Pradze. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, stanowi prezentację jej dorobku filmowego.
Organizatorzy wystawy przypominają, że Holland jest jedną z najwybitniejszych postaci kina, reżyserką filmową i teatralną a także autorką wielu scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Dała się też zapamiętać jako aktorka grając w kilku filmach, w tym rolę więźniarki Witkowskiej w "Przesłuchaniu" z 1982 roku w reż. Ryszarda Bugajskiego.
Na wystawę składają się przede wszystkim zdjęcia z planów filmowych pochodzące z archiwum Holland. Ekspozycję uzupełniają materiały otrzymane m.in. od Andrzeja Wajdy, Studia Filmowego Zebra, Tor, Best Film oraz instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. z Frankfurtu, Londynu, Berlina czy Pragi.
Na wystawę składają się przede wszystkim zdjęcia z planów filmowych pochodzące z archiwum Holland. Ekspozycję uzupełniają materiały otrzymane m.in. od Andrzeja Wajdy, Studia Filmowego Zebra, Tor, Best Film oraz instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. z Frankfurtu, Londynu, Berlina czy Pragi.
Wernisaż wystawy odbędzie się 14 marca podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FebioFest w Pradze. Następnie ekspozycja odwiedzi Toronto, Budapeszt, Bratysławę, Londyn.
Partnerem głównym całego projektu jest Filmoteka Narodowa w Warszawie oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt.
Holland urodziła się w listopadzie 1948 r. w Warszawie. Studia filmowe ukończyła w 1971 r. w szkole FAMU w Pradze. W 1978 r. wyreżyserowała - wyróżniony w Cannes nagrodą krytyków FIPRESCI - film "Aktorzy prowincjonalni", z akcją osadzoną w środowisku aktorów z zespołu teatralnego w prowincjonalnym polskim mieście.
Kolejnym ważnym tytułem w jej dorobku jest zrealizowana w 1980 r. "Gorączka". Rok później wyreżyserowała "Kobietę samotną".
Po 1981 r. Holland tworzyła w Niemczech, Francji i USA. W 1986 r. nominację do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny przyznano za wyreżyserowane przez nią "Gorzkie żniwa", filmową produkcję RFN. Akcja "Gorzkich żniw" rozgrywa się w czasie II wojny światowej.
W 1992 r. Holland otrzymała nominację do Oscara za adaptowany scenariusz filmu "Europa, Europa" (koprodukcja francusko-niemiecko-polska) we własnej reżyserii. "Europa, Europa" to opowieść o losach młodego Żyda Salomona Perela podczas II wojny światowej, który - w wyniku splotu różnych wydarzeń - trafia jako uczeń do szkoły Hitlerjugend, uznany przez Niemców za "idealnego aryjczyka".
Inne znane jej filmy to m.in.: "Zabić księdza" (1988), "Tajemniczy ogród" (1993), "Całkowite zaćmienie" (1995), "Plac Waszyngtona" (1997), "Kopia mistrza" (2005) oraz "W ciemności", który w ub. roku walczył o Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. To historia Polaka, który podczas II wojny światowej ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta.
W filmach Holland występowali m.in. Leonardo DiCaprio, Christopher Lambert, Ed Harris, Maggie Smith, Jennifer Jason Leigh, Diane Kruger.
Febiofest to największy - i po Karlowych Warach - najbardziej prestiżowy czeski festiwal filmowy. Jego twórcą jest reżyser Fero Fenicz. Gdy w 1993 roku organizował pierwszy Febiofest, projekcje odbywały się zaledwie w dwóch salach. Dziś szacuje się, że pokazy przyciągają ponad 140 tys. osób.
Febiofest od innych festiwali filmowych odróżnia to, że w liczącym ponad 30 osób jury nie zasiadają jedynie specjaliści czy krytycy, lecz także zwykli widzowie. Tegoroczna impreza potrwa od 14 do 22 marca. (PAP)
jaw/ abe/