W Galerii Opera Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (TW-ON) w Warszawie odbył się w sobotę wernisaż wystawy pt. „Jan Cybis”, na której prezentowane są płótna polskiego malarza kapisty pochodzące z kolekcji prywatnej z Wiednia. Ekspozycja czynna będzie do 30 czerwca.
"Mieszkańcy warszawskiego Ursynowa pewnie nie raz przechodzili albo przejeżdżali ulicą Cybisa, zadając sobie szybkie pytanie o to, kim był patron. Odpowiedź znajdą w Galerii Opera. Miał być prawnikiem, został malarzem i pedagogiem. Nauki pobierał u najlepszych, na przykład w pracowni Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych" - napisano na stronie TW-ON.
Na wystawie zaprezentowano ponad czterdzieści płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście, będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Przypomniano, że w 1924 r. kilkuosobowa grupa polskich artystów opuściła Kraków i wyjechała do Paryża. "Niby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zostali tam siedem lat! I wrócili do dawnej stolicy już jako kapiści (inaczej: koloryści). Oni właśnie zdominowali malarstwo polskie w międzywojniu" - czytamy w informacji o wystawie. Dodano, że "z zasady koloryści nie używali koloru czarnego".
Podkreślono, że "u kolorystów widać silne wpływy francuskiego postimpresjonizmu". "Cybis, podobnie do pozostałych kolorystów, malował głównie martwe natury i pejzaże. Jego obrazy cechowała swoboda faktury, pojemność kolorystyczna i charakterystyczne ekspresyjne użycie plamy" - wyjaśniono w zapowiedzi ekspozycji.
Na wystawie zaprezentowano ponad czterdzieści płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście, będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Ekspozycja czynna będzie do 30 czerwca br.
Zaznaczono, że wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 124. urodzin artysty (16 lutego 1897 r.). Towarzyszy jej publikacja książeczki dla dzieci pt. "Gdyby nie Cybis" autorstwa Iwony Witkowskiej.
Galeria Opera jest czynna od wtorku do soboty w godz. 12-18. Bilety można nabyć w Butiku w lewym skrzydle TW-ON. Wejście przez hol w lewym skrzydle teatru (wstęp 1 zł). Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw. (PAP)
Autor: Grzegorz Janikowski
gj/ robs/