Dwie nowe wystawy jeszcze w tym roku i dziesięć kolejnych w 2025 r. zapowiedziało Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Jedną z nich będzie prezentacja kolekcji Wojciecha Fibaka. W przyszłym roku radomska instytucja będzie obchodzić 25-lecie istnienia.
"Szykujemy parę niespodzianek. Jesteśmy w trakcie rozmów z artystami. To, co jest na dzień dzisiejszy pewne, to prezentacja kolekcji Wojciecha Fibaka" – poinformował dyrektor placówki Włodzimierz Pujanek. Wystawa ta ma być czynna od 29 marca do 15 czerwca 2025 r.
W okresie przyszłorocznych wakacji (28 czerwca - 7 września 2025 r.) w Elektrowni prezentowane będą jej własne zbiory. "Pokażemy naszą kolekcję, czyli to co przez 25 lat zgromadziliśmy jako samodzielna instytucja, w połączeniu z kolekcją sztuki współczesnej z Muzeum im. Jacka Malczewskiego, którą mamy w depozycie" – zapowiedział Pujanek.
Od końca września do początku grudnia w Radomiu swoje prace prezentował będzie Jakub Julian Ziółkowski – urodzony w 1980 r. w Zamościu malarz, rzeźbiarz, rysownik. Absolwent ASP w Krakowie, który obecnie mieszka i tworzy w tym mieście. Ziółkowski ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce, m.in. w warszawskiej Zachęcie", ale także w galeriach zagranicznych, m.in. w Zurychu, Hanoi i Londynie.
Rok 2024 Elektrownia zakończy dwiema wystawami. Od połowy listopada prezentowane tutaj będą prace dwóch współczesnych artystów Dariusza Milczarka i Dariusz Grabusia, a od 29 listopada - Marcina Zawickiego.
Istniejące od 2005 r. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu organizuje wystawy, koncerty i pokazy filmowe. Od listopada 2014 r. siedziba centrum sztuki mieści się w wybudowanej w 1901 r. elektrowni miejskiej, ulokowanej w centrum Radomia przy ul. Kopernika. Obecnie kolekcja Elektrowni liczy blisko 1000 eksponatów reprezentujących malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę, fotografię, zapisy magnetyczne i cyfrowe. Instytucja ma też w depozycie kolekcję sztuki współczesnej ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Znajdują się w niej m.in. prace Wojciecha Fangora, Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora. (PAP)
ilp/ jpn/