Wystawę prezentującą twórczość plastyczną twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza i jego syna, Stanisława Ignacego, zwanego Witkacym, można będzie od soboty oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).
Ekspozycja „Firma: Witkiewicz i Syn. Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz” potrwa do 22 stycznia 2012 roku.
Jak podkreślają organizatorzy, jest to pierwsza w Polsce wystawa prezentująca twórczość plastyczną tych dwóch indywidualności sztuki polskiej: malarza, ilustratora, krytyka sztuki, twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza i jego syna, Stanisława Ignacego, zwanego Witkacym, który oprócz awangardowego malarstwa tworzył dramaty i powieści, a także zajmował się filozofią, fotografiką, teorią i krytyką sztuki.
Na wystawie pokazane zostaną obrazy, akwarele, pastele, rysunki i fotografie z różnych etapów twórczości obu artystów. Motto ekspozycji brzmi: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”.
Na wystawie pokazane zostaną obrazy, akwarele, pastele, rysunki i fotografie z różnych etapów twórczości obu artystów. Motto ekspozycji brzmi: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”.
„Chcemy ukazać dwie sugestywne, odmienne wizje sztuki i świata. To blisko 100 obrazów z kilkunastu muzeów, w tym z jednej strony rzadko pokazywane prace obu twórców, a z drugiej także te, które są ozdobą stałych ekspozycji w najlepszych polskich muzeach i praktycznie ich nie opuszczają” – poinformowała PAP kurator ekspozycji, Anna Król.
Wśród prac Witkiewicza - ojca znajdą się m.in. portrety: Heleny Modrzejewskiej, Henryka Sienkiewicza, Sabały, portret syna i autoportret; karykatury: Stefana Żeromskiego i Jana Gebethnera, nastrojowe tatrzańskie pejzaże, widoki z Krakowa, sceny rodzajowe.
Natomiast twórczość Witkacego na wystawie reprezentować będą także portrety m.in. Marii Znamierowskiej-Prufferowej, autoportret, ale też prace o różnej tematyce i formie, jak np. "Świątynia Bóstwa Absolutnej Nicości", "Wizja fantastyczna", "Sabat czarownic", "Wnętrze lasu". Na ekspozycji znajdzie się również „Gębozbiór”, czyli cykl oryginalnych fotografii, dokumentujących „miny”.
„Zestawienie takich rarytasów w jednym miejscu stanowi szczególną gratkę dla miłośników sztuki, natomiast porównanie odmiennych osobowości twórczych ojca i syna wpisuje się w cykl zapoczątkowany wystawą Jacka i Rafała Malczewskich” – zauważyła Król.
Wystawę Jacka i Rafała Malczewskich można było zobaczyć w stalowowolskim muzeum od końca października do 27 listopada.
Prace, które znajdą się na wystawie wypożyczy kilkanaście placówek muzealnych w kraju, m.in. z Muzea Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Wystawie towarzyszy katalog-album.
Wystawy poświeconej Witkiewiczom nie otworzy, jak zazwyczaj, wernisaż. Natomiast na weekend w połowie stycznia zaplanowano uroczystą prezentację ekspozycji w ramach cyklu „Sztukobranie”. To cykliczne imprezy, nawiązujące tematyką do aktualnych wystaw w muzeum. Odbywają się wówczas prezentacje filmowe, wykłady, wystawy, warsztaty plastyczne, koncerty.
Stanisław Witkiewicz (ojciec) pisał eseje, reportaże i listy, które inspirowały, zmuszały do myślenia, wywoływały dyskusje. Od roku 1895 zamieszkał na stałe w Zakopanem, prowadząc dom otwarty, gdzie bywali pisarze, muzycy, malarze, uczeni, lekarze, politycy, sportowcy, taternicy i górale. Był twórcą stylu zakopiańskiego, który obejmować miał wszystkie gatunki sztuki. Według projektu Witkiewicza wzniesiono w tym stylu zakopiańskie wille: "Koliba", "Pepita", "Pod Jedlami" i "Oksza".
Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy w okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Zakopanem, uczestnicząc w życiu artystycznym. We wczesnym okresie malował pejzaże, martwe natury i portrety w duchu młodopolskim. Następnie w fantastyczno-groteskowych obrazach doszedł do abstrakcyjnego ekspresjonizmu. W roku 1925 wycofał się z twórczości malarskiej, z koncepcji Czystej Formy, i założył zarobkową, jednoosobową „Firmę Portretową Stanisława Ignacego Witkiewicza”. (PAP)
api/ ls/