Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

02.12.2011 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa twórczości Witkiewiczów w Stalowej Woli

Wystawę prezentującą twórczość plastyczną twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza i jego syna, Stanisława Ignacego, zwanego Witkacym, można będzie od soboty oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Ekspozycja „Firma: Witkiewicz i Syn. Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz” potrwa do 22 stycznia 2012 roku.

Jak podkreślają organizatorzy, jest to pierwsza w Polsce wystawa prezentująca twórczość plastyczną tych dwóch indywidualności sztuki polskiej: malarza, ilustratora, krytyka sztuki, twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza i jego syna, Stanisława Ignacego, zwanego Witkacym, który oprócz awangardowego malarstwa tworzył dramaty i powieści, a także zajmował się filozofią, fotografiką, teorią i krytyką sztuki.

Na wystawie pokazane zostaną obrazy, akwarele, pastele, rysunki i fotografie z różnych etapów twórczości obu artystów. Motto ekspozycji brzmi: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”.

Na wystawie pokazane zostaną obrazy, akwarele, pastele, rysunki i fotografie z różnych etapów twórczości obu artystów. Motto ekspozycji brzmi: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”.

„Chcemy ukazać dwie sugestywne, odmienne wizje sztuki i świata. To blisko 100 obrazów z kilkunastu muzeów, w tym z jednej strony rzadko pokazywane prace obu twórców, a z drugiej także te, które są ozdobą stałych ekspozycji w najlepszych polskich muzeach i praktycznie ich nie opuszczają” – poinformowała PAP kurator ekspozycji, Anna Król.

Wśród prac Witkiewicza - ojca znajdą się m.in. portrety: Heleny Modrzejewskiej, Henryka Sienkiewicza, Sabały, portret syna i autoportret; karykatury: Stefana Żeromskiego i Jana Gebethnera, nastrojowe tatrzańskie pejzaże, widoki z Krakowa, sceny rodzajowe.

Natomiast twórczość Witkacego na wystawie reprezentować będą także portrety m.in. Marii Znamierowskiej-Prufferowej, autoportret, ale też prace o różnej tematyce i formie, jak np. "Świątynia Bóstwa Absolutnej Nicości", "Wizja fantastyczna", "Sabat czarownic", "Wnętrze lasu". Na ekspozycji znajdzie się również „Gębozbiór”, czyli cykl oryginalnych fotografii, dokumentujących „miny”.

„Zestawienie takich rarytasów w jednym miejscu stanowi szczególną gratkę dla miłośników sztuki, natomiast porównanie odmiennych osobowości twórczych ojca i syna wpisuje się w cykl zapoczątkowany wystawą Jacka i Rafała Malczewskich” – zauważyła Król.

Wystawę Jacka i Rafała Malczewskich można było zobaczyć w stalowowolskim muzeum od końca października do 27 listopada.

Prace, które znajdą się na wystawie wypożyczy kilkanaście placówek muzealnych w kraju, m.in. z Muzea Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Wystawie towarzyszy katalog-album.

Wystawy poświeconej Witkiewiczom nie otworzy, jak zazwyczaj, wernisaż. Natomiast na weekend w połowie stycznia zaplanowano uroczystą prezentację ekspozycji w ramach cyklu „Sztukobranie”. To cykliczne imprezy, nawiązujące tematyką do aktualnych wystaw w muzeum. Odbywają się wówczas prezentacje filmowe, wykłady, wystawy, warsztaty plastyczne, koncerty.

Stanisław Witkiewicz (ojciec) pisał eseje, reportaże i listy, które inspirowały, zmuszały do myślenia, wywoływały dyskusje. Od roku 1895 zamieszkał na stałe w Zakopanem, prowadząc dom otwarty, gdzie bywali pisarze, muzycy, malarze, uczeni, lekarze, politycy, sportowcy, taternicy i górale. Był twórcą stylu zakopiańskiego, który obejmować miał wszystkie gatunki sztuki. Według projektu Witkiewicza wzniesiono w tym stylu zakopiańskie wille: "Koliba", "Pepita", "Pod Jedlami" i "Oksza".

Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy w okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Zakopanem, uczestnicząc w życiu artystycznym. We wczesnym okresie malował pejzaże, martwe natury i portrety w duchu młodopolskim. Następnie w fantastyczno-groteskowych obrazach doszedł do abstrakcyjnego ekspresjonizmu. W roku 1925 wycofał się z twórczości malarskiej, z koncepcji Czystej Formy, i założył zarobkową, jednoosobową „Firmę Portretową Stanisława Ignacego Witkiewicza”. (PAP)

api/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL