Kilkadziesiąt zdjęć autorstwa nestora polskiej fotografii 96-letniego Stefana Arczyńskiego można od czwartku oglądać na wystawie w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu.
Na ekspozycji, oprócz fotografii z Polski, prezentowane są klasyczne czarno-białe zdjęcia, które Arczyński wykonał podczas swoich licznych podróży m.in. do Grecji, Francji, Chin, USA i na Hawaje - poinformował PAP kierownik artystyczny Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” Jan Bortkiewicz.
Jan Bortkiewicz: „W centrum zainteresowania artysty stoi człowiek oraz otaczająca go natura. Szczególnym upodobaniem darzy drzewa, ze względu na ich różnorodność, bogactwo form i faktur”.
„W centrum zainteresowania artysty stoi człowiek oraz otaczająca go natura. Szczególnym upodobaniem darzy drzewa, ze względu na ich różnorodność, bogactwo form i faktur” - dodał Bortkiewicz.
Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 r. w Essen; jego rodzina wywodziła się z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Artysta przygodę z fotografią rozpoczął w 1934 r. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych, a po półrocznej służbie został powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę.
W 1946 r., po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, artysta otworzył w Kamiennej Górze swój pierwszy warsztat fotograficzny. W 1950 r. przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu.
Fotografował również w innych regionach Polski. Z wielu zagranicznych podróży Arczyński przywiózł setki tysięcy zdjęć, które były pokazywane na licznych wystawa i publikowane w dziesiątkach albumów.
Artysta jest laureatem prestiżowych nagród regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. w 1977 r. Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 r. Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, zaś w 2011 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.(PAP)
pdo/ abe/