Pięć wystaw, w tym prezentację komiksu iberyjskiego i polskiego komiksu kobiecego, zapowiadających tegoroczny 23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, będzie można oglądać od 20 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Tegoroczny komiksowy festiwal, który odbędzie się w dniach od 5 do 7 października, ma być rekordowy pod względem liczby zagranicznych gości - do Łodzi ma przyjechać ponad 20 twórców "historii obrazkowych" z Ameryki Północnej oraz kilku krajów europejskich.
Wstępem do festiwalu będzie prezentacja pięciu wystaw w Muzeum Włókiennictwa. Zobaczyć będzie można m.in. monografię ubiegłorocznej laureatki Grand Prix Festiwalu - Bereniki Kołomyckiej, grafiki Małgorzaty Dmitruk oraz komiksy do scenariuszy Grzegorza Janusza. Przygotowano także przekrojową prezentację komiksu portugalskiego i hiszpańskiego oraz polskiego komiksu kobiecego.
"Coraz więcej pań coraz odważniej i lepiej radzi sobie na polskim rynku komiksowym i dlatego postanowiliśmy najciekawsze prace pokazać w Łodzi" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Kasiński.
Imprezą zapowiadającą festiwal będzie także "The Big Boat Of Humour - Wielki Turniej Rysowników Satyrycznych", który odbędzie się 30 września na terenie Stacji Nowa Gdynia w podłódzkim Zgierzu.
Na festiwalu odbędą się uroczyste obchody 30-lecia magazynu "Fantastyka", na łamach którego debiutowali tak znakomici pisarze jak Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski czy Feliks W. Kres. W programie obchodów znajdą się warsztaty i panele dyskusyjne. Festiwalowi towarzyszyć będzie też około 20 wystaw.
Podczas tegorocznego festiwalu bardzo silnie reprezentowany będzie komiks brytyjski. Jedną z gwiazd imprezy będzie angielski ilustrator i rysownik Dave McKean, w Polsce znany przede wszystkim ze współpracy z pisarzem i komiksowym scenarzystą Neilem Gaimanem (m.in. "Sandman" i "Koralina"). Spod ręki McKeana wyszedł też jeden z najsłynniejszych komiksów o Batmanie "Azyl Arkham".
McKean jest również wziętym twórcą okładek płyt - jego prace zdobią albumy nagrane przez Tori Amos, Alice'a Coopera, Fear Factory czy grupę Kreator. Zaprojektował też kilka postaci do serii filmów o Harrym Potterze.
Po raz drugi Łódź odwiedzą znakomity rysownik Simon Bisley, znany z takich komiksów, jak "Lobo", "Sędzia Dredd", "Batman", oraz amerykański scenarzysta Brian Azzarello. Przed festiwalem poprowadzi on także zamknięte, trzydniowe warsztaty dla scenarzystów. Wydarzeniem festiwalu będzie wizyta amerykańskiej rysowniczki Melindy Gebbie, żony Alana Moora, uznawanego za jednego z najlepszych scenarzystów komiksowych. Niedawno ukazało się w Polsce ich wspólne, skierowane tylko do dorosłego czytelnika dzieło "Lost Girls".
Na festiwalu pojawić się ma także Igort - włoski rysownik i scenarzysta oraz Meksykanin Tony Sandoval. Na liście gości zagranicznych znajdą się też m.in. autorzy z Kanady, Francji, Portugalii, Hiszpanii i Serbii oraz Ukraińcy biorący udział w komiksowym projekcie City Stories.
Jak zapowiada Kasiński festiwalowa publiczność będzie miała też okazję spotkać się z kilkudziesięcioma polskimi autorami, m.in. twórcami serii "Wilq" - Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczami. Łódź odwiedzić mają także Michał "Śledziu" Śledziński, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki. Ważnym wydarzeniem będzie reedycja komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa autorstwa Szarloty Pawel.
Na festiwalu odbędą się również uroczyste obchody 30-lecia magazynu "Fantastyka", na łamach którego debiutowali tak znakomici pisarze jak Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski czy Feliks W. Kres. W programie obchodów znajdą się warsztaty i panele dyskusyjne. Festiwalowi towarzyszyć będzie też około 20 wystaw.
Program imprezy uzupełnią warsztaty dla twórców oraz strefy: targowa, dziecięca, Star Wars i Maga Corner dla miłośników komiksu japońskiego. Tradycyjnie odbędzie się Sympozjum Komiksologiczne i rozstrzygnięty zostanie międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku napłynęły na niego 144 prace z Polski, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Podczas finałowej gali w klubie Wytwórnia wręczone zostaną festiwalowe nagrody, odbędzie się również konkurs na rysunkową Miss Festiwalu. Nie zabraknie też specjalnej strefy gier - komputerowych, planszowych i strategicznych.
Centrum festiwalowym tradycyjnie będzie Łódzki Dom Kultury, ale imprezy odbywać się będą także w budynku Textilimpeksu, hotelach: Centrum i Grand, Centralnym Muzeum Włókiennictwa i w klubie Wytwórnia.
Organizatorami Festiwalu Komiksu są Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki DomKultury, współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi. Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie komiksfestiwal.com. (PAP)
szu/ hes/