Występ grupy Tie Break zainauguruje w niedzielę w Łodzi 13. Letnią Akademii Jazzu. Do 27 sierpnia w czwartkowe i niedzielne wieczory w klubie Wytwórnia będzie można posłuchać wirtuozów fortepianu, saksofonu i trąbki, legend polskiego jazzu i utytułowanych jazzmanów z zagranicy.
"W niedzielę o godz. 19 festiwal zainauguruje kultowa polska supergrupa muzyczna Tie Break, której pojawienie się na scenie w latach 80. zrewolucjonizowało rynek muzyczny, nie tylko jazzowy. Grupa, w której skład wchodzą: Antoni Gralak, Janusz Yanina Iwański, Mateusz i Marcin Pospieszalscy oraz Frank Parker ukształtowała świadomość wielu współczesnych muzyków polskich" - poinformowała Marta Wróblewska z Klubu Wytwórnia.
Organizatorzy tegorocznej Letniej Akademii Jazzu dołożyli wszelkich starań, by trzynasta festiwal w mógł dojść do skutku także w sytuacji pandemii. Po raz pierwszy koncerty odbędą się wyłącznie sierpniu; nowością będzie to, że jazz rozbrzmiewać będzie dwa razy w tygodniu - nie tylko w czwartkowe, ale również niedzielne wieczory.
Oprócz "chuliganów jazzowej sceny", jak nazywana jest grupa Tie Break, w Wytwórni wystąpi także kwartet Louisa Sclavisa - wirtuoza gry na saksofonie sopranowym, klarnecie oraz klarnecie basowym. W Łodzi zaprezentuje on swój najnowszy materiał z płyty "Characters on a Wall".
Znana szerszej publiczności z zespołu Mikromusic Natalia Grosiak premierowo wykona najpiękniejsze polskie piosenki - przedwojenne, filmowe, klasyczne w formie - w aranżacjach jazzowych. Dla łódzkiej publiczności wystąpi w zupełnie nowej odsłonie - przy akompaniamencie fortepianu. Z autorskim projektem "Kurpian Songs & Meditations" wystąpi też pianista i kompozytor Łukasz Ojdana.
Poza tym będzie można posłuchać O.N.E QUINTET - tworzące go instrumentalistki czerpią inspiracje? zaro´wno z muzyki wspo´łczesnej, jak i hip hopu oraz etno, a także duetu Wojtczak/Piotrowicz, z albumem "Plastic Poetry" oraz Emial Miszka z zespołem The Sonic Syndicate.
Na finał 13. festiwalu zaplanowano koncert poświęcony pamięci Tomasza Stańki. Tomasz Dąbrowski - jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na polskiej, jak i na europejskiej scenie jazzowej - zaprosił polskich i duńskich instrumentalistów jazzowych, by wspólnie nawiązać do twórczości Stańki.
Po raz ósmy Letniej Akademii Jazzu będą towarzyszyć warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform. Przez cztery dni młodzi adepci jazzu z całej Europy będą pod okiem doświadczonych kolegów wymieniać się doświadczeniami i tworzyć nowe aranżacje.
Na scenie Wytwórni będzie można poznać także współczesne kierunki rozwoju muzyki, pojawi się tam m.in. Eve Risser, najbardziej eksperymentalna francuska pianistka i kompozytorka jazzowa. Na specjalnym koncercie zaprezentuje się kadra warsztatów, a także polskie młode trio, uczestnicy poprzednich edycji INTL Jazz Platform – zespół Immortal Onion.
Całość zwieńczy wspólny koncert uczestników warsztatów, a w drugiej jego części zobaczymy wybuchowy super band Koma Saxo pochodzącego ze Szwecji, a mieszkającego w Berlinie Pettera Eldha. Z kolei w ramach projektu Jazz Connective młodzi muzycy oraz delegaci z różnych krajów Unii Europejskiej będą mieli możliwość uczestniczenia w specjalnych panelach dyskusyjnych i seminariach.
Po raz pierwszy wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo przez regionalną telewizję - TV Toya, dzięki czemu festiwal dotrze do wszystkich miłośników jazzu w Łodzi.
Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi, warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a projekt Jazz Connective to część koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/