50 laureatów XIV edycji Programu Stypendialnego „Gaude Polonia” - z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Libanu - odebrało dyplomy z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Warszawie.
"Bardzo się cieszę, że przyjechaliście do nas, bo ten program pomyślany został w ten sposób, aby tworzyć mosty między ludźmi. Po to, żeby przez bezpośrednie kontakty i poprzez długi pobyt, który oferujemy w Polsce, pozwolić państwu nie tylko zrealizować swoje własne projekty artystyczne, rozwinąć się twórczo, nauczyć się dobrych praktyk i podpatrzeć jak robią to inni, ale przede wszystkim - żebyście nawiązali bezpośrednie kontakty z ludźmi, którzy robią to samo, co wy - w Polsce; żebyście przez resztę swojego życia mieli w Polsce swoich przyjaciół" - podkreśliła Omilanowska.
Program Stypendialny Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia" przeznaczony jest dla młodych twórców kultury z krajów Europy Środkowowschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Służy budowaniu płaszczyzny zrozumienia i dobrych kontaktów, na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a jej bliskimi sąsiadami. Pobyt w naszym kraju ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz realizację autorskich projektów stypendialnych pod opieką uznanych twórców oraz instytucji.
Półroczne stypendium przyznawane jest filmowcom, fotografom, konserwatorom zabytków, tłumaczom, pisarzom, muzykom, plastykom, ludzom teatru oraz krytykom sztuki. Laureaci stypendium podczas pobytu w Polsce współpracują z uczelniami, muzeami, bibliotekami i ośrodkami kultury.
Do udziału w XIV edycji programu - od 1 lutego do 31 lipca br. - zgłosiło się 291 twórców. Spośród nich wyłoniono 49 stypendystów: 6 z Białorusi, 1 z Rosji i 42 z Ukrainy. Dodatkowo stypendium przyznano Rafce Nasr - konserwatorce dzieł sztuki z Libanu.
Koordynatorem programu stypendialnego "Gaude Polonia" jest Narodowe Centrum Kultury. (PAP)
aszw/ par/