XXX Łemkowska Watra rozpoczęła się w Zdyni koło Gorlic. W programie jubileuszowej imprezy znajdą się konkursy, spotkania literackie, a przede wszystkim koncerty zespołów folklorystycznych z Polski, Słowacji i Ukrainy. „Dla Łemków jest to wielkie święto, okazja do spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Podczas Watry nawiązują się nowe znajomości. Niektórzy nawet zakochują się w sobie, a potem się pobierają” – powiedziała PAP Natalia Hładyk z biura prasowego Zjednoczenia Łemków, organizatora imprezy.
Sobotni program od południa wypełnią koncerty. Poprzedzi je panichida (nabożeństwo żałobne w obrządku wschodnim) i złożenie kwiatów w miejscach, w których śmierć poniosły ofiary przesiedleńczej akcji „Wisła”. W tym dniu będą mieć również miejsce wybory Miss Łemkowszczyzny.
W niedzielę wieczorem, po prezentacji łemkowskich strojów ludowych oraz występach zespołów pieśni i tańca, watra (ogień) zostanie uroczyście zgaszona.
Celem imprezy jest pielęgnowanie kultury łemkowskiej. Jak poinformowali organizatorzy, w Watrze mogą uczestniczyć nie tylko Łemkowie, ale wszyscy zainteresowani zwyczajami tej grupy etnicznej.
Łemkowie to wschodniosłowiańska grupa etniczna zamieszkująca historyczny region Galicji, Zakarpacia oraz północną cześć Słowacji.
W ramach akcji "Wisła" przeprowadzonej przez władze komunistyczne od kwietnia do końca lipca 1947 r., przymusowo wysiedlono Ukraińców oraz Łemków, Bojków, Dolinian z południowo-wschodniej Polski na Pomorze Zachodnie i Środkowe oraz Warmię i Mazury.
W 2011 r., podczas Narodowego Spisu Powszechnego, narodowość łemkowską zadeklarowało w Polsce 10 tys. osób, z czego dla 5 tys. była to jedyna narodowość. (PAP)
bko/ hes/