40 kg ścierniwa z łupin orzecha i około 6 kg wosku zużyto do oczyszczenia i zabezpieczenia pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym. Jego renowacja trwała 1,5 miesiąca.
Pomnik był najpierw czyszczony z zabrudzeń gorącą parą, później konserwatorzy wykonanych z brązu rzeźb użyli ścierniwa ze sproszkowanych łupin orzechów i zabezpieczyli metal przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Na koniec figury wieszcza oraz postaci symbolizujących Ojczyznę, Naukę, Poezję i Męstwo zostały pokryte woskiem. Oczyszczony został także kamienny cokół pomnika.
Wszystko po to, by przed przyjazdem do Krakowa delegatów na 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO tak lubiany przez krakowian i turystów pomnik poety wyglądał pięknie.
"Jesteśmy zadowoleni z efektu prac. Udało nam się zachować piękną, zieloną patynę" – mówiła Ewa Bartkowiak z warszawskiej firmy Veridian, która w razem z krakowską firmą Renovatorium prowadziła prace przy pomniku. Dodała, że wyzwaniem było także scalenie elementów kamiennych i ono także się udało.
Rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. konserwacji zabytków metalowych dr inż. Elżbieta Maria Nosek podkreśliła, że prowadzona obecnie konserwacja miała zupełnie inny charakter niż renowacja z 1998 r., gdyż rzeźby nie były aż tak zniszczone. „Ku naszemu wielkiemu zadowoleniu okazało się, że warstwa patyny jest gruba i niezniszczona. Zdecydowaliśmy się też nie poprawiać żadnych wytarć brązu, które są świadectwem, że ten pomnik +żyje+ - każdy tu przychodzi, chce wejść, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie” - mówiła PAP dr Nosek.
W trakcie obecnej konserwacji wstawiona została brakująca struna w lirze Poezji i mocniej osadzony został miecz w dłoniach figury będącej uosobieniem Męstwa. Oczyszczone zostały także otaczające pomnik kamienne słupki i metalowe łańcuchy. Konieczne jest jeszcze ustabilizowanie i konserwacja dwóch kamiennych stopni prowadzących do pomnika – prace te będą wykonane później, gdyż nie znalazły się w obecnym programie konserwatorskim.
Kompleksowa renowacja pomnika – pierwsza od 1998 r. - kosztowała 78,5 tys. zł.
Pomnik - dłuta Teodora Rygiera - odsłonięto w 1898 roku. Na cokole widnieje dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród". Architektoniczną dekorację wokół pomnika zaprojektował Tadeusz Stryjeński. W 1940 roku pomnik zburzyli Niemcy. Z odnalezionych po wojnie fragmentów zrekonstruowano go w 1955 roku i odsłonięto w 100. rocznicę śmierci poety.
Pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów, którzy chętnie umawiają się "pod Adasiem". Na stopniach pomnika uczestnicy Konkursu Szopki Krakowskiej ustawiają swoje dzieła, a co roku, 24 grudnia, w dniu imienin wieszcza, krakowskie kwiaciarki składają u jego stóp kwiaty.(PAP)
wos/ pat/