Koncertowe wykonanie operetki „Wesoła wdówka” odbędzie się w niedzielę 7 stycznia, a występ Equilibrium String Quartet w ramach Sceny Muzyki Polskiej, który był zaplanowany na 7 maja będzie miał miejsce we wtorek 9 stycznia. O przesunięciach w repertuarze poinformowało biuro prasowe warszawskiej Filharmonii Narodowej.
Filharmonicy warszawscy pod batutą Łukasza Borowicza i z udziałem znakomitych solistów przedstawią w całości jeden z najgłośniejszych tytułów w historii gatunku – „Wesołą wdówkę” Ferenca Lehara. Wykonanie koncertowe trzyaktowej operetki odbędzie się w oryginalnej wersji językowej z narracją w języku polskim.
Obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i Chóru FN prowadzonego przez jego dyrektora Bartosza Michałowskiego wystąpią soliści m.in. baryton Szymon Mechliński (Baron Mirko Zeta); mezzosopran Anna Bernacka (Walentyna), tenor Rafał Bartmiński (Hrabia Daniło Daniłowicz); sopran Izabela Matuła(Hanna Glawari). Premiera „Wesołej wdówki” Ferenca Lehara odbyła się w Wiedniu pod koniec 1905 roku i odtąd rozpoczęła się wielka kariera tego operetkowego utworu, choć początkowo powątpiewano w jego sukces.
„Historia powstania dzieła jest na tyle barwna a zarazem dramatyczna, że z powodzeniem stanowić by mogła treść kolejnej operetki. Nazwisko kompozytora – którego muzyka ostatecznie przyczyniła się do nadzwyczajnego sukcesu +Wesołej wdówki+, powtórzonej w pierwotnej inscenizacji blisko 500 razy – przyćmiło ostatecznie nazwiska autorów libretta i pomysłodawców całego przedsięwzięcia” – pisze muzykolog Bartłomiej Gembicki.
Z Leharem, drugim kompozytorem, któremu zaproponowano napisanie muzyki do tejże operetki, o mało nie zerwano współpracy i to pod koniec pracy nad utworem. Zarówno oceny krytyków jak i opinie publiczności były niepochlebne. Powątpiewano bowiem w możliwość sukcesu dzieła – budżet i liczbę prób zredukowano do minimum, a koszty przygotowania kostiumów i dekoracji częściowo pokryli sami wykonawcy. Wkrótce jednak „Wesołą wdówkę” uznano za arcydzieło gatunku. W Polsce w Warszawie po raz pierwszy wystawiono operetkę już po roku od wiedeńskiej premiery – 16 listopada. Dzisiaj refren słynnego duetu głównych bohaterów Hanny Glawari i hrabiego Daniły – „Usta milczą, dusza śpiewa” – potrafi zanucić chyba każdy.
Druga zmiana w repertuarze dotyczy koncertu Equilibrium String Quartet, organizowanego w ramach programu Scena Muzyki Polskiej. Pierwotnie planowany na termin majowy odbędzie się 9 stycznia 2024 r. wystąpią: skrzypaczki Sulamita Ślubowska i Małgorzta Malke, grająca na altówce Anna Nowak i wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, .W programie koncertu znalazły się kompozycje Józefa Elsnera Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1 (wersja z 1799 roku), Władysława Żeleńskiego Wariacje na temat własny op. 21; Zygmunta Noskowskiego III Kwartet smyczkowy e-moll „Fantazja”.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Prezentujemy polskich artystów i polską twórczość kompozytorską, szczególnie tę mniej obecną w codziennym życiu koncertowym. Pragniemy promować wykonawstwo muzyki polskiej, inspirować muzyków do sięgania po ten repertuar oraz zainteresować słuchaczy szeroko rozumianą polską twórczością muzyczną” – deklarują organizatorzy. Do programu mogą przystąpić instrumentaliści i wokaliści, soliści i zespoły kameralne. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, a także w innych instytucjach koncertowych w Polsce.
„Wesoła wdówka”, wykonanie koncertowe. Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej 7 stycznia 2024 r. godz. 18.Koncert Equilibrium String Quartet pierwotnie planowany na 7 maja 2024 odbędzie się 9 stycznia 2024 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej o godz.19. Bilety zakupione na majową datę zachowują swoją ważność. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ aszw/
PAP SACopyright © PAP SA 2024 Materiały re