Nieznane dotychczas listy, modlitwy i zapiski św. Matki Teresy z Kalkuty będą jednym z tematów XVI edycji festiwalu sztuki słowa Verba Sacra. Utwory niedawno kanonizowanej świętej zaprezentuje w niedzielę 13 listopada w Poznaniu aktorka Anna Seniuk.
Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 r. w ramach projektu Verba Sacra, jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem festiwalu jest wspieranie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów i mistrzów recytacji.
Tegoroczna edycja festiwalu zainaugurowana zostanie 13 listopada w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej na Ostrowie Tumskim. Spotkanie poświęcone będzie założycielce Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r. – św. Matce Teresie z Kalkuty. Nieznane zapiski świętej zaprezentuje w Poznaniu aktorka Anna Seniuk. Komentarz teologiczny przygotuje ks. prof. dr hab. Jacek Hadryś z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast oprawę muzyczną - Leopold Twardowski.
Matka Teresa z Kalkuty została kanonizowana 4 września, w przeddzień 19. rocznicy swej śmierci, gdy przypada jej wspomnienie liturgiczne. Agnes Gonxha Bojaxhiu, bo tak nazywała się święta, urodziła się w 1910 r. w obecnym mieście Skopje (Macedonia) w rodzinie pochodzącej z Albanii. W 1929 r. pojechała do Indii, by zacząć tam nowicjat. Podjęła potem pracę i posługę w Kalkucie, gdzie pozostała do końca życia. W 1950 r. założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości, które z biegiem lat rozszerzyło działalność na cały świat. Przez prawie pół wieku prowadziła domy dla umierających, dla chorych na trąd, ubogich i sierot. Zmarła 5 września 1997 roku.
Twórca i organizator festiwalu Przemysław Basiński podkreślił, że festiwal od lat stanowi platformę do spotkań nie tylko dla przedstawicieli wiary, ale także nauki i sztuki i - jak podkreślił - tak też będzie podczas tegorocznej edycji wydarzenia.
Twórca i organizator festiwalu Przemysław Basiński podkreślił w piątek na konferencji prasowej, że festiwal od lat stanowi platformę do spotkań nie tylko dla przedstawicieli wiary, ale także nauki i sztuki i - jak podkreślił - tak też będzie podczas tegorocznej edycji wydarzenia.
„Jednym z wydarzeń, na które chcemy zaprosić podczas festiwalu będzie spotkanie z wielką klasyką. Włączyliśmy się do obchodów 500. rocznicy urodzin Klemensa Janickiego, wybitnego poety europejskiego, o którym mało się pamięta. Bardzo ciekawy wybór jego tekstów przygotował m.in. prof. dr hab. Ignacy Lewandowski z UAM. Przekłady tekstów z języka łacińskiego zaprezentuje Henryk Talar, przy muzyce w wykonaniu Henryka Kasperczaka” – mówił Basiński.
Pod koniec listopada obędzie się natomiast spotkanie poświęcone Hymnom Maryjnym Romana Brandstaettera, w wykonaniu Haliny Łabonarskiej. Jak zaznaczył Basiński, będzie to kolejne spotkanie z cyklu „mistycyzm i jazz”, w którym teksty religijne połączone zostaną z muzyką jazzową, tym razem zaprezentowaną przez Jarosława Buczkowskiego i kontrabasistę Zbigniewa Wrombla.
W tym roku, podczas „Benefisu Mistrza Słowa”, przed poznańską publicznością wystąpi aktor Wiesław Komasa. Festiwalowi towarzyszyć będzie ponadto zaplanowana na 30 listopada promocja książki z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego pt. „Dekalog” zawierająca zapis 10 homilii wygłoszonych w ramach cyklu Verba Sacra w ub. roku. Przez cały listopad w Poznaniu oraz okolicznych miejscowościach odbywać się będą też spotkania w ramach Festiwalowej Szkoły Czytania Klasyki Polskiej poświęconych twórczości Henryka Sienkiewicza.
Z okazji XVI edycji festiwalu ogłoszony został również konkurs skierowany głównie do aktorów, na artystyczną interpretację tekstu religijnego. Każdy z uczestników będzie zobligowany do przygotowania dwóch dowolnych fragmentów: jednego z zakresu Biblii (Starego i Nowego Testamentu) i jednego z pozostałych kategorii: poezja i proza religijna - polska i obca, wielka klasyka - polska i obca, oraz literatura staropolska. Finał konkursu odbędzie się 3 grudnia.(PAP)
ajw/ mow/