Kultura i sztuka po 1989 roku

09.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

Zdrojewski: Festiwal Malta nie zmarnował szansy danej po 1989 roku

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Fot. PAP/S. Leszczyński Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Fot. PAP/S. Leszczyński

Festiwal Malta nie zmarnował szansy danej po 1989 roku – uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Szef resortu wziął udział w poniedziałkowej debacie rozpoczynającej 24. edycję Malta Festival Poznań.

Debatę dotyczącą kultury na Malta Festival Poznań zorganizowano z okazji 25-lecia wyborów z 1989r. W rozmowie - poza ministrem - udział wziął reżyser filmowy Jan Holoubek oraz represjonowani przez komunistyczny reżim poznaniacy, którzy wywarli wpływ na kształt transformacji: Karol Działoszyński, Piotr Frydryszek, Marcin Kęszycki, Marek Lenartowski i Nina Nowakowska.

Jak mówił Zdrojewski, festiwal Malta przez 24 lata zmienił swój charakter, wyedukował olbrzymią ilość młodych ludzi i poszerzył formułę. „Dał Poznaniowi, Wielkopolsce, ale przede wszystkim Polsce, wiele interesujących debat, w których definiowane było poczucie naszej wolności” - ocenił minister.

Reżyser Jan Holoubek stwierdził, że w przypadku filmu nie można mówić o pełnej wolności tworzenia. Zwrócił uwagę na zależność reżyserów chociażby od pieniędzy, które trzeba zgromadzić na realizację produkcji. „Nie czynię z tego zarzutu. Filmy powinny się bronić i same na siebie zarabiać” – dodał reżyser.

Podczas dyskusji mówiono też o tym, że kultura w Polsce jest finansowana głównie z publicznych pieniędzy. W Polsce w 2013 roku na kulturę wydano ok. 12 mld zł. Minister dysponował kwotą ok. 3,6 mld zł, a ok. 7 mld zł było w gestii samorządów.

„Sponsorzy prywatni dali prawie miliard złotych - zaledwie. We Francji (...) środki prywatne stanowią 35-40 procent, w Niemczech - podobnie, w USA środki prywatne to ok. 90 procent” – zwrócił uwagę Zdrojewski.

24. edycja festiwalu złożona jest z 300 przedsięwzięć artystycznych z udziałem blisko 1,2 artystów i aktywistów. Tegoroczna Malta potrwa trzy tygodnie i zakończy się 29 czerwca.

Tematem przewodnim festiwalu - tzw. "Idiomem" - jest "Ameryka Łacińska. Mieszańcy". Organizatorzy Malty chcą przybliżyć publiczności kulturę i historię Ameryki Łacińskiej, ale widzianej oczyma współczesnych artystów. Kuratorem „Idiomu” jest argentyński reżyser teatralny Rodrigo Garcia. Artysta pokaże na festiwalu swój spektakl "Golgota Picnic", który wzbudził protesty m.in. grupy posłów PiS.

Festiwal zakończy się 29 czerwca koncertem Damona Albarna - współzałożyciela grupy Gorillaz oraz wokalisty zespołu Blur, który w Poznaniu będzie promować swoją pierwszą solową płytę "Everyday Robots".

Malta Festival Poznań od 1991 roku organizowany jest na przełomie czerwca i lipca, oferuje publiczności spektakle teatralne, koncerty, projekty taneczne i wydarzenia z zakresu sztuk wizualnych. (PAP)

pil/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL