Kultura i sztuka po 1989 roku

03.12.2019

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza na tournée do Stanów Zjednoczonych

20 koncertów zagra w grudniu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny. Artyści z Koszęcina rozpoczną amerykańskie tournée.

Podczas dwuipółtygodniowej trasy odwiedzą stany: Nowy Jork, Connecticut, Massachusetts, New Jersey, Michigan, Wisconsin, Illinois oraz kilka miast w Kanadzie. Do Polski wrócą tuż przez Wigilią - 23 grudnia.

Na tournee złożą się głównie przedświąteczne spotkania z Polonią. Zespół zaprezentuje najpiękniejsze kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne i ludowe. Pierwszy koncert zaplanowano na 5 grudnia w Linden w stanie New Jersey, w kolejnych dniach spotkanie z publicznością w Nowym Jorku, a potem czekają już kolejne amerykańskie stany: Connecticut, Massachusetts, Michigan, Wisconsin i Illinois.

Na trasie znalazły się także miasta w Kanadzie: m.in. Montreal, Ottawa, Hamilton, Mississauga czy Toronto. Większość koncertów zaplanowano w kościołach, część z nich to polskie parafie – miejsca spotykań Polonii, gdzie odbywają się nabożeństwa w języku polskim.

Podobne, grudniowe tournee zespół odbył w Stanach Zjednoczonych w 2008 r. i 2015 r. Po raz pierwszy publiczność za oceanem podziwiała artystów z Koszęcina w 1959 r., teraz będą tam gościć już po raz piętnasty. Grudniowe tournée chóru i orkiestry po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tej jesieni Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odbył również tournee w Japonii. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL