Kultura i sztuka po 1989 roku

15.10.2019

Zmarł amerykański krytyk literacki Harold Bloom

W wieku 89 lat zmarł amerykański krytyk literacki Harold Bloom,  który w swoim kanonie literatury umieścił sześciu polskich pisarzy i poetów: Schulza, Gombrowicza, Miłosza, Lema, Herberta i Zagajewskiego.

Harold Bloom był krytykiem literackim, profesorem uniwersytetu Yale. Urodził się w 1930 r. w Nowym Jorku. Jego rodzice byli emigrantami z Rosji. Jak pisze Associated Press, fascynacja poezją zaczęła się u Blooma od poetów piszących w jidysz. Potem Harold odkrył m.in. twórczość T.S. Eliota i Williama Blake’a.

Bloom był specjalistą od angielskiej literatury romantycznej. W ostrych słowach krytykował literaturę popularną, na przykład serię książek o Harrym Potterze. Mówił, że jego mottem są słowa słynnego komika Groucho Marksa: "Bez względu na to, o co chodzi, jestem przeciw". Bloom był finalistą prestiżowych amerykańskich nagród literackich National Book Award.

Jego najsłynniejsze książki to "Lęk przed wpływem. Teoria poezji" (ukazała się w Polsce w 2002 r.) oraz nieprzetłumaczona na język polski "The Western Canon. The Books and School of the Ages" z 1994 r. Opisuje w niej kanonicznych dla literatury zachodu pisarzy i poetów, m.in. Samuela Becketta, Franza Kafkę, Virginię Woolf, Dante Aligheri, Szekspira, Goethego, Prousta i Jamesa Joyce’a. 

W aneksie w "The Western Canon. The Books and School of the Ages" Bloom umieścił książki sześciu polskich pisarzy: Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta i Adama Zagajewskiego. 

Jak poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press, Harold Bloom zmarł w szpitalu w New Haven.  (PAP)

wbp/ zm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL