Kultura i sztuka 1945-1989

15.08.2018

Zmarł Eduard Uspienski – autor serii książek o „Krokodylu Gienie”

Eduard Uspienski. Źródło: Wikimedia Commons Eduard Uspienski. Źródło: Wikimedia Commons

W wieku 80 lat zmarł w Moskwie Eduard Uspienski autor książek dla dzieci i dorosłych - poinformowała we wtorek wieczorem jego córka Irina. Sławę pisarzowi przyniosły książki „Wujek Fiodor, pies i kot” (1974) oraz „Krokodyl Giena i przyjaciele” (1966).

Film lalkowy zrealizowany na podstawie opowiadań Uspienskiego o Kiwaczku i krokodylu Gienie, w którym znalazła się słynna, znana wszystkim rosyjskim dzieciom, piosenka "Dień rożdienija tolko raz w godu" autorstwa Aleksandra Timofiejewskiego, ugruntował sławę pisarza.

W swej kilkudziesięcioletniej karierze Uspienski opublikował kilkadziesiąt książek zawierających takie utwory, jak "Krokodyl Giena i przyjaciele" (1966) czy "Podróż zaczarowaną rzeką" (1972). Uznanie przyniosły mu też opowiadania napisane wspólnie z Romanem Kaczanowem: "Kiwaczek i przyjaciele" (1970), "Spadek Bachrama", "Krokodyl Giena na urlopie" (1974) itp. Był autorem 60 scenariuszy do filmów animowanych i lakowych.

Pisarz przechodził w ostatnich latach chorobę nowotworową. Jego stan znacznie pogorszył się przed tygodniem - podała jego córka.

"Bohaterowie i dzieła Uspienskiego na trwałe wpisują się w rosyjski kod kulturowy" - powiedział w wypowiedzi dla agencji Itar-Tass dyrektor centrum wspierania krajowej twórczości literackiej Gieorgij Uruszadze.

"To był ulubiony pisarz dzieci, jakie przyszły na świat w Rosji w latach 70. i 90." - zaznaczył. "Rzadko komu udaje się tak długo świecić na firmamencie literatury dziecięcej" - dodał.(PAP)

mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL