Kultura i sztuka po 1989 roku

17.02.2019

Zmarł Jerzy Bożyk, jazzman i działacz niepodległościowy

Jerzy Bożyk. Fot. PAP/G. Michałowski Jerzy Bożyk. Fot. PAP/G. Michałowski

Jerzy Michał Bożyk, krakowski wokalista i kompozytor jazzowy, działacz niepodległościowy zmarł w sobotę w Krakowie – podał Urząd Miasta Krakowa, powołując się na serwis „Jazzowy Kraków”.

„Bardzo smutna wiadomość. Dziś odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Bożyk - lwowiak, strzelec, jazzman, działacz opozycji antykomunistycznej, jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego Krakowa, bard Marszu Szlakiem Kadrówki... Jurku, odpoczywaj w pokoju!” - napisał na Twitterze Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i wieloletni komendant marszu szlakiem kadrówki J. Piłsudskiego.

Jerzy Bożyk urodził się 7 maja 1941 r. we Lwowie. Ukończył liceum muzyczne w Łodzi w 1959 r. Po ukończeniu szkoły rozpoczął współpracę z zespołami The Jazz Five Boys, Silver Jazz i Tiger Rag. Do 1976 r. koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 r. zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył je w 1985 r.

Od 1982 r. członek krakowskiego zespołu jazzowego Beale Street Band. Wielokrotnie uczestniczył w Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami, a także otwierał Ogólnopolski Studencki Festiwal Piosenki Turystycznej YAPA. Od wielu lat był związany z krakowskim klubem „Awaria”.

Był promotorem polskiego autostopu i jazzu, tłumaczem języka słowackiego, teatrologiem, działaczem niepodległościowym, a także zapalonym turystą górskim.

W 2016 r. otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL