Kultura i sztuka 1945-1989

09.03.2018

Zmarł Julian Jacek Leszczyński, artysta związany z Bielskiem-Białą

Julian Jacek Leszczyński. Źródło: Galeria Bielska BWA Julian Jacek Leszczyński. Źródło: Galeria Bielska BWA

Zmarł Julian Jacek Leszczyński, malarz, rysownik i felietonista związany z Bielskiem-Białą – poinformowała w piątek Galeria Bielska BWA. Artysta miał 82 lata. W poniedziałek spocznie na bielskim cmentarzu komunalnym w dzielnicy Kamienica.

Julian Jacek Leszczyński urodził w 1936 r. w Stanisławowie. W 1961 r. ukończył krakowską ASP. Początkowo zajmował się filmem rysunkowym, a od 1973 r. malarstwem i rysunkiem. Pozostawił po sobie obrazy olejne, akryle, kolaże i rysunki. W kolekcji Galerii Bielskiej BWA znajduje się 18 jego dzieł.

W latach 1966-1990 wielokrotnie uczestniczył w prestiżowym biennale malarstwa współczesnego „Bielska Jesień", zarówno jako uczestnik wystawy, jak i organizator konkursu. Był komisarzem i jurorem wielu wystaw w Biurze Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej.

Prezentował swoje prace na wielu ekspozycjach. W ub.r. wystawił je w bielskiej galerii Związku Polskich Artystów Plastyków.

Leszczyński był też autorem artykułów w Kalendarzu Beskidzkim i Informatora Kulturalnego Województwa Bielskiego.

Zmarły był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. „W ostatnich latach życia artysta był stałym gościem Galerii Bielskiej BWA, do której zaglądał niemal co tydzień przynosząc swoje najnowsze prace” – poinformowała Beata Zamlewska-Pałyga z galerii. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL