Mieczysław Hańderek, artysta znany z realizacji rzeźbiarskich, które wrosły w pejzaż miast na południu Polski, zwłaszcza Bielska-Białej, zmarł we wtorek w Krakowie. Miał 88 lat – poinformowała w środę Galeria Bielska BWA.
„Mieczysława Hańderka szczególnie zapamiętają bielszczanie, którzy na co dzień mijają jego rzeźby, m.in. fontannę na placu Bolesława Chrobrego, Małego Satyra w niszy muru zamkowego, czy rzeźbę w parku Słowackiego obok Bielskiego Centrum Kultury. Artysta przez większą część życia związany był z Bielskiem-Białą; znana była jego pracownia w domu w Straconce. W 1999 r. za całokształt twórczości otrzymał +Ikara+, nagrodę prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury” – podała bielska galeria.
Hańderek urodził się w 1930 r. w Bielsku-Białej. Ukończył studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta znany był przede wszystkim jako rzeźbiarz, choć realizował się również jako malarz i grafik.
Zmarły był autorem wielu projektów rzeźbiarskich, m.in. pomników związanych z wojną obronną w 1939 r. w Wiśle, Węgierskiej Górce i Rajsku. Był autorem ołtarzy oraz wystroju kościołów, m.in. w Katowicach, Rajsku, Wrocławiu i Ustroniu. Realizował płaskorzeźby. Najbardziej znane ozdobiły m.in. zajazdy w Warszawie i Bielsku-Białej, winiarnię na bielskich Podcieniach, aulę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i aulę tej uczelni w Cieszynie.
Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych, m.in. w Malmoe w Szwecji oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2004 r. Galeria Bielska BWA zorganizowała monograficzną ekspozycję twórczości Hańderka. Dziesięć lat później najnowszą rzeźbę w drewnie „Czekając na cud" przedstawił w 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych. W 2015 r. uczestniczył w wystawie związanej z 70-leciem obecności ZPAP w Bielski-Białej „Kochajmy naszych artystów", na której zaprezentował rzeźbę w brązie „Halny” z 1995 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/