Kultura i sztuka po 1989 roku

12.03.2018

Zmarł rosyjski aktor Oleg Tabakow

Oleg Tabakow. Fot. PAP/EPA Oleg Tabakow. Fot. PAP/EPA

Wybitny rosyjski aktor filmowy i teatralny Oleg Tabakow zmarł w Moskwie w wieku 82 lat po długotrwałej chorobie – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Moskiewskiego Teatru Artystycznego im. Czechowa.

„Oleg Pawłowicz zmarł po ciężkiej i długotrwałej chorobie” – podało biuro prasowe teatru, w którym Tabakow był dyrektorem artystycznym.

Tabakow zagrał w ponad 100 filmach, w tym tak znanych jak „Siedemnaście mgnień wiosny”, „Moskwa nie wierzy łzom” czy „Kilka dni z życia Obłomowa”, oraz w podobnej liczbie przedstawień teatralnych.

Teatrem im. Czechowa kierował przez ponad 15 lat. Stworzył też w Moskwie w 1987 r. własny teatr Tabakierka.

Pytany, co uważa za największe osiągnięcie swego życia, odpowiadał, że „wychowywanie uczniów”. Był m.in. rektorem szkoły aktorskiej Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego im. Gorkiego, a także dyrektorem koledżu aktorskiego przy Tabakierce.

Kondolencje krewnym i bliskim Tabakowa, a także licznemu gronu wielbicieli jego talentu złożył prezydent Rosji Władimir Putin.

Tabakow był laureatem licznych nagród w Rosji, a w 2013 r. został odznaczony krzyżem oficerskim francuskiego Orderu Narodowego Legii Honorowej. (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL